Çin’e Uygur yasağı

Uygur Soykırımı gerekçesiyle Lordlar ve Avam Kamarası yasakladı, Çin heyeti Kraliçe’nin tabutunu ziyaret edemeyecek, anı defterini imzalamayacak.

İngiliz hükümeti, Çin Komünist Parti lideri Xi Jinping’i Kraliçe II. Elizabeth’in cenaze törenine davet etti. Xi ise Çin adına diplomatik bir heyetin cenazeye katılacağını açıkladı.

Cenaze kapsamında yabancı heyetler önce Kraliçe’nin tabutunun bulunduğu Parlamento yerleşkesi içindeki Westminster Hall binasını ziyaret edecek, ardından Westminster Katedrali’ndeki törene katılacak.

ÇÜNKÜ UYGURLARA SOYKIRIM YAPIYOR
Fakat Çin heyeti Kraliçe’nin tabutunu ziyaret edemeyecek, anı defterini imzalamayacak, Parlamento binasındaki etkinliklere katılamayacak, çünkü Çin devlet yetkililerinin Parlamento binasına girmesi Uygur soykırımı gerekçesiyle Lordlar ve Avam Kamarası tarafından yasaklandı.

ÇİN’E KARŞI DURACAĞINA SÖZ VERMİŞTİ

Daha önce İngiltere’nin yeni başbakanı Liz Truss Seçimden önce, Uygur soykırımından endişe duyduğunu ve seçimi kazanması halinde Çin’e karşı işlediği suçlardan sorumlu tutacağını söylemişti ve yeni hükümetin bu konuda proaktif olması gerektiğini vurgulayarak: “Gerçek şu ki, uluslararası yargı sistemi Çin’e gelince işlevini yitiriyor. Biz soykırıma seyirci kalamayız. Soykırımın durdurulması için faydalı olabilecek bütün mekanizmaları araştırıyorum ve kullanıp kullanamayacağımıza bakmamız lazım.” Açıklamasını yapmıştı.

Doğu Türkistan Diasporası ve dünyanın dikkati, İngiltere Başbakanı olarak görevi devralan Liz Truss'un önceki sözlerini yerine getirip getirmeyeceği ve bundan sonraki politikalarında Çin’e karşı nasıl strateji izleyeceğine odaklanmış durumda.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 185 kişi okudu!
19/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.