Çin’e organ kaçakçılığını durdurma Çağrısı

ABD'li milletvekilleri, ABD Dışişleri Bakanlığı'na Çin'in zorla organ toplanmasını durdurmak için elinden gelen gayreti göstermesi çağrısında bulundu.

Amerika'nın Sesi VOA’nın bildirdiğine göre, iki ABD'li milletvekilinin 8 Mayıs'ta ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'e açık mektup göndererek Çin rejimini yasadışı organ toplama cinayetinden dolayı sorumlu tutması yönünde çağrı yaptı.

İLGİLİ HABERLER: ÇİN ORGAN KAÇAKÇILIĞINI DURDURMALI

Senatör Marco Rubio ve Temsilciler Meclisi üyesi Chris Smith'in imzasıyla gönderilen mektupta, Dışişleri Bakanlığı'na Çin'i acımasız organ kaçakçılığı faaliyetlerinden vazgeçmesi için baskı uygulamasını ve buna yönelik somut adım atması gerektiği kaydedildi.

Mektupta iki Cumhuriyetçi milletvekili, uluslararası toplumun organ nakillerine olan ihtiyacı ve Çin'deki yasa dışı organ kaçakçılığına ilişkin kanıtlar göz önüne alındığında, buna tanık olan veya buna katılan kişilerden alınacak ilk elden bilgilerin kritik önem taşıdığının altını çizildi.

Mektupta ayrıca Birleşmiş Milletler insan hakları uzmanları tarafından Haziran 2021'de yapılan bir açıklamada ortaya konduğu üzere Çinli Falun Gong uygulayıcılarını, Uygurları, Tibetlileri, Müslümanları ve Hıristiyanları hedef alan organ toplama girişimlerinden de bazı örnekler verilerek, durumun ciddiyetine atıf yapılıyor. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: VOA

Bu Haberi 4123 kişi okudu!
11/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.