Çin’e geri göndermeye karşı yardım merkezi kuruldu!

Avrupa merkezli insan hakları örgütü Liberty Hall, bu hafta İspanya'nın Madrid kentinde "Çin'e geri Göndermeye Karşı Yardım Merkezi"nin açıldığını duyurdu.

Amerika’nın sesi (VOA) da yer alan habere göre, Liberty Hall'un öncülüğünde kurulan Çin’e geri göndermeye karşı yardım merkezi'nin, Çinli yetkililer tarafından aranan insan hakları aktivistlerinin iadesini ve geri gönderilmesini önlemek için hukuk uygulayıcıları, politika yapıcılar ile birlikte çalışarak uluslararası çabaları koordine edeceği ve medyaya konuyla ilgili birinci ağızdan bilgiler sağlamayı amaçladığı, aktivistler ve Çin'den iade talepleriyle karşı karşıya kalan siyasi sığınmacı insan hakları savunucularına ek finansman sağlamayı hedefliyor. 

ÇİN’E İNANMAYAN ÜLKELERİN SAYISI ARTTI!
Safeguard Defenders direktörü Peter Dahlin VOA muhabirine verdiği demeçte, “2019'dan bu yana sözde suçluların iadesi sorunlarıyla uğraşıyoruz ve diğer ülkelerden Çin'e iade işlemlerinde çoğunlukla yargı mensupları, hakimler, savcılar ve emniyet görevlilerinin iade konusunda bilgi eksikliği yaşadığını iyi biliyoruz. "Yardım Merkezi, Çin'in iade talebine başarıyla karşı çıkmak için ihtiyaç duyanların gerekli tüm ayrıntılı bilgileri sağlamasını bekliyor. Bu doğrultuda bütün yetkili kurumlarla ortak işbirliğine hazır durumda" açıklamasını yaptı.

Peter Dahlin’e göre, son yıllarda Çin'e iade davalarının çoğalmasıyla Avrupa ülkelerinin güven konumundaki politikalarında önemli bir değişiklik olduğunu belirtirken, bunun öncül nedenleri ise Çin'in adalet sisteminin olumsuz gelişmesi ve Çin'in giderek ağırlaşmakta olan insan hakları sorunları olduğunu, 2019'dan önce Çin'in iade taleplerini reddeden ülkelerin nadir görüldüğünü, ancak son yedi yıldır Avrupa'da İnsanların Doğu Türkistan başta olmak üzere Çin'de yaşananların farkına varmaya başladığını bundan dolayı Çin'in iade taleplerini reddeden ülkelerin sayısı gittikçe artmakta olduğunu değerlendirdi. 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: VOA

Bu Haberi 1064 kişi okudu!
17/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.