Çin, Dünya Ticaret Örgütünde eleştirildi

Geçen hafta, Dünya Ticaret Örgütü 8. Çin Ticaret Politikası İnceleme Konferansını düzenledi. Çin Dünya Ticaret Örgütü'ne katılmasından 20 yıl sonra ilk kez bu toplantıda ciddi şekilde eleştirildi.

Amerikanın sesi VOA'nın bildirdiğine göre, Amerika Birleşik Devletleri ve kilit müttefikleri, bu haftaki 8. Dünya Ticaret Çin Ekonomik Politikasını İnceleme Konferansı'nda Çin'in adil olmayan ticaret politikasını şiddetle eleştirdi ve Çin'in büyük ölçekli endüstriyel sübvansiyonlar yoluyla kurallara dayalı dünya ticaret sistemini baltaladığını belirtti. Çin ise bu iddiaları yalanlayarak kendisinin Dünya Ticaret Örgütü'nün merkezindeki çok taraflı ticaret sisteminin koruyucusu olduğunu iddia ediyor.

uzmanlar, Çin'in DTÖ'ye katılmasından bu yana geçen 20 yıl içinde hala serbest piyasa temelli bir DTÖ ruhuna bağlı kalmadığını, Orijinal uluslararası ticaret düzenlemelerinin yeni alanları kapsamakta başarısız olduğunu Bu durumun Çin için bir fırsat sağladığını ileri sürüyor.

Dünya Ticaret Örgütü'nün 50 üye ülkelerinin temsilcilerinin çoğunluğu 20 Ekim'deki ilk değerlendirme toplantısında konuşma yaparak Çin'in son 20 yıldaki ticaret uygulamalarını eleştirdi.ABD'nin Dünya Ticaret Örgütü geçici temsilcisi David Bisbee, Çin'in dünyanın en büyük ticaret örgütü olmak için Dünya Ticaret Örgütü üyeliğinden yararlandığını, Aynı zamanda, piyasa odaklı yaklaşımını iki katına çıkararak Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerdeki işçilere ve işletmelere zarar verdiğini, Çin'in sanayi politikası, ithal malları, hizmetleri ve yurt dışındaki tedarikçilerini dezavantajlı durumda bırakarak rekabet ortamını bozduğunu bildirdi.

İngiltere'nin Dünya Ticaret Örgütü temsilcisi SimonManley, Çinli şirketlerin, Çin'in endüstriyel stratejisindeki merkezi konumu ve operasyonlarındaki şeffaflık eksikliğine yakından dikkat ettiğini ve Çin'in bu şirketlerin normal piyasa oyuncuları olarak ticaret yaptığını kanıtlamak için daha büyük ve net bir yükümlülüğüne sahip olması gerektiğini belirtti.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:istiqlalhaber
Bu Haberi 140 kişi okudu!
26/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.