Çin, Doğu Türkistan tarihi ve realiteyi çarpıtıyor

Çin rejimi Doğu Türkistan'ı işgalinden bu yana Uygurların tarihini çarpıtarak Doğu Türkistan topraklarını kendine mal etmeye çalışırken son on yıldır bölgede yürütülen sistematik Soykırımı gizlemeye çalışıyor. Bu minvalde geçen hafta Kaşgar’da sözde "Xinjiang'ın Geçmişi ve Geleceği" konulu uluslararası bir forum düzenledi.

Istiqlal TV ekibinin mercek altına aldığı Çin Halk Ağı'na göre, 12 Haziran'da kadim Türk şehri Kaşgar'da sözde "Xinjiang'ın Geçmişi ve Geleceği" konulu uluslararası bir forum düzenlendi. Forum’da arkeoloji ve tarih alanlarındaki uluslararası alışverişler yoluyla sözde "Xinjiang’ın tarihi anlatılması, Beşeri bilimlerde çok disiplinli ve entegre araştırmalarını teşvik ederek, Çin ile yabancı ülkeler arasındaki kültürel alışverişi ve örnek almayı derinleştirmek olduğuna vurgu yapıldı.

Bilgilere göre, söz konusu foruma Kazakistan, ABD, Avustralya, Mısır ve diğer ülkelerden 170'den fazla uzman ve bilim insanı davet edilmiş olup, sözde "Xinjiang'ın arkeolojisi ve Çin ulusunun çok çeşitli ortak bilince sahip olan sözde Xinjiang tarihi ve Çin kültürünün entegrasyonu gibi ana konular ele alındı.

Forumda konuşan Çinli uzmanlar, Doğu Türkistan ve Uygur kültürünün tarihini tamamen çarpıtarak, sözde "Xinjiang ezelden beri Çin'in ayrılmaz bir parçası olmuştur. Sözde Xinjiang kültürü her zaman Çin kültürünün bir parçası olmuştur" " safsatalarını ısrarla tekrarladı.

Çin rejimi 1949 işgalinden bu yana çeşitli bahanelerle Doğu Türkistan halkını baskı altına almaya çalışıyor. Son 10 yıldır da sözde "terörle mücadele", "Çin Ulusal Ortak bilincinin pekişmesi ve yaygınlaşması", "Xinjiang’ı (Çin) kültür yoluyla besleme”, "İslam Dininin Çince sosyalizme uyarlanması”, "Kuran-ı Kerim'i Konfüçyüs ideolojisiyle yorumlamak” kisvesi altında halkın inançlarını, kültürlerini, dillerini, geleneklerini, en temel yaşama haklarını kısıtlayarak Uygurları Çinlilerden açık ara ayıran bütün özelliklerden mahrum bırakarak, sözde “Ulusal Ortak bilinç” kisvesi altında tek tip Çinli birey yaratmaya çalışıyor. Doğu Türkistan'da milyonlarca Uygur ve diğer Türk halklarını düzmece mahkemelerce çeşitli iftiralarla suçsuz yere Toplama Kamplarına ve Hapishanelere hapsederek sistematik soykırım uyguluyor. Uygurlara yönelik işlediği İnsanlık dışı suçları nedeniyle Uluslararası toplumun şiddetli eleştiri ve baskılarıyla karşı karşıya olmasına rağmen, Doğu Türkistan’daki insanlık dışı zulmüne ara vermeden devam ettiriyor. Öte yandan halk üzerindeki asimilasyonu yoğunlaştırmış, tamamen Çinlileştirmeye yönelik politikalar izlerken, işgal tarihini gizleyerek örtbas etmeye çalışıyor. Bunu yaparken, yüksek meblağlarla Doğu Türkistan’ın çeşitli bölgelerinde, Uygur tarihini çarpıtmak amacıyla sahte, kurmaca müzelerle ve de birçok araştırma enstitüsünün işbirliğiyle sözde “uzmanlar” vasıtasıyla güya bilimsel ve tarihsel buluşlar ortaya atarak, Çin komünist Parti Lideri Xi Jinping’in “Çin ulusal ortak bilincinin pekiştirilmesi, sözde "Xinjiang'ı (Çin) kültür yoluyla beslemek" ruhuna uygun olarak Doğu Türkistan’ın ezelden beri Çin toprağı olduğu ve Uygurların aslında “Türk” etnik toplumuna ait olmadığı yalanını yaygınlaştırmaya çalışıyor.

Öte yandan İşgalci Çin, Uygur milli kimliğini yok etmek ve tarihini çarpıtmak amacıyla sözde "Xinjiang Müzesi"nde sözde "Xinjiang Tarihi Kültürel Eserler Sergisi" olarak adlandırılan yanıltıcı sergiler düzenleyerek, Doğu Türkistan'ın "çok eski zamanlardan beri Çin'in bir parçası olduğu" yönündeki asılsız iddialarını meşrulaştırmak için, 1.500'den fazla sahte “tarihi eserler” sergileyerek, Uluslararası toplumun gözünü boyamaya çalıştı.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 
Kaynak: News.cctv.com

Bu Haberi 728 kişi okudu!
07/07/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.