Çin, Doğu Türkistan’la ilgili basın toplantısı düzenledi

Bilindiği üzere Çin rejimi Doğu Türkistan halkına karşı yapılan soykırımın bir parçası olarak, insanları köle gibi “zorla çalıştırma” siyaseti izliyor. Bazı ülke hükümetleri Çin ile olan hesaplaşması kapsamında yaptırımlar uygularken, insan hakları savunucu kuruluşlar da giderek artan soykırıma karşı seslerini yükseltiyor.

Bu minvalde özellikle ABD hükümeti, 21 Haziran 2022’de “Uygur Zorunlu Çalışmayı Önleme Yasası” nı uygulamaya başladı. Derinden rahatsız olan Çin rejimi ise, uluslararası toplumun suçlamalarını yalanlamak, köle işçi çalıştırma suçunu örtbas etmek için sahte ve karalama propagandasını güçlü bir şekilde sürdürüyor.

Çin’in Wang Yi İnternet sitesinde yer alan habere göre, 30 Aralık'ta Pekin'deki sözde Xinjiang sözcüsü Xu Guixiang ve kukla yetkili Elican Anayet başkanlığında Doğu Türkistan’la ilgili özel basın toplantısı düzenlendi.

ULUSLARARASI TOPLUMU KANDIRMAYA ÇALIŞTI
Basın toplantısında Doğu Türkistan'ın ekonomik ve sosyal durumu hakkında çarpıtıcı ve yalan beyanlarda bulunan komünist yetkililer, Çin'in Doğu Türkistan'da işlediği insanlık dışı suçlar konusunda uluslararası toplumun gözünü boyamaya çalıştı.

Xu Guixiang düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin, milli kültürel mirasın korunmasına ilişkin sorularını kaçamak cevaplarla geçiştirirken, Doğu Türkistan'daki masum halkın esir kamplarında hapsedildiği, zorunlu çalıştırıldığı, sonuç olarak ailelerinden koparılmak suratıyla Çinlileştirilmekte olan Uygur çocukların durumuyla ilgili, “hükümetin himayesinde eğitim gördüğü” yönündeki klişe sözcükleri sarf ederek kamuoyunu kandırdı.

ZULÜM POLİTİKASINDAN RAPOR VERDİ
Çinli sözcü Nüfus kısıtlamaları ve İslam dinine ait tüm emarelerin yasaklandığı gerçeğini gizlerken son 4 ayı aşkın süredir açlık soykırımı yaşayan halk üzerindeki salgın önleme zulmünün sürekli iyileştirilmekte olduğunu, çalışma ve üretim koşulları tamamen eski haline getirileceği, kademeli olarak önlemlerin kaldırılacağını söyledi.

Kukla yetkili Elican Anayet ise 2022 yıllık zulüm politikasından rapor verirken, gazetecilerin Doğu Türkistan’daki ekonomik gelişmeler hakkında sorduğu soruya yanıt olarak, Çin’de kaldırılan salgın önlemlerinin Doğu Türkistan’da da kaldırılacağı, üretim ve sözde istihdamın devam edeceğini, ayrıca enerji üretimine hız vereceğini, tabii ekonomik durumunda canlandırılacağını söyleyerek köle işçi çalıştırma suçunu sürdüreceğini ima etmiş bulundu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 857 kişi okudu!
02/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.