Çin, Doğu Türkistan’daki Pamuk işletmelerini Kurtarmaya Çalışıyor!

Çin’in yayın organı Xinhua Haber Ajansı'nın 17 Eylüldeki haberine göre, Çin Tarımsal Kalkınma Bankası bu sonbaharda Doğu Türkistan’daki Pamuk üretici işletmelere 50 milyar yuan özel kredi vermeye karar verdiği ve bunun pamuk piyasasını ve pamuk fiyatını istikrara kavuşturmayı amaçladığı iddia ediliyor.

ABD Gümrük ve Sınır Koruması geçen yıl Doğu Türkistan kaynaklı pamuk ürünlerini zorunlu çalıştırma nedeniyle yasaklamıştı.

Uluslararası kaleteli Pamuk Örgütü de, Doğu Türkistan Pamuğu kullanımını durdurduğunu açıklamıştı.

Çin hükümetinin, 2017'den bu yana milyonlarca Uygur'u hapishanelere, kamplara hapsetmesi ve onları pamuk üretimi de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda düşük ücret (veya ücretsiz) ve kötü koşullarda çalışmaya zorlaması, ABD liderliğindeki Batı devletlerinin ciddi tepkisini çekmişti.

Bilgilere göre, Çin Tarımsal Kalkınma Bankası'ndan alınan 50 milyar yuan'lık kredinin, bölgede 3 milyon tondan fazla pamuk satın alan şirketleri desteklemeyi amaçladığı belirtiliyor. Haberde yine bölgedeki 149 Çinli şirketin bu politikadan yararlanacağı aktarıldı.

Gözlemciler, Çinin bu durumu ABD'nin Doğu Türkistan pamuk ürünleri ithalatını yasaklaması, ve bir çok tanınmış uluslararası şirketin, bölgedeki pamuk üretimini ciddi şekilde boykot etmesinin ardından iflasın eşiğine gelen Çinli şirketleri kurtarmaya mecbur kaldığını ileri sürüyor.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak: RFA
Bu Haberi 165 kişi okudu!
20/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.