Çin: Doğu Türkistan’da Milli Gelir %9 arttı

Doğu Türkistan’da yılın ilk üç çeyreğinde gerçekleştirilen Gayrisafi Yurt İçi Hasıla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,8 arttığı bildirildi.

Doğu Türkistan’daki Çinli yetkililer Xinjiang ekonomisinin istikrarlı bir şekilde büyüdüğü ve farklı açılardan göstergelerin olumlu olduğunu söylüyor.

Çin Ulusal Radyosunun haberine göre, ilk dokuz ayda Doğu Türkistan’daki tarımsal üretim büyük ölçüde artarken, sanayi üretiminin istikrarı korunduğu ve yüksek teknolojiye dayalı imalat sektöründe büyük artış gerçekleştirildiği ifade ediliyor.

Yine Doğu Türkistan’daki Xinjiang İstatistik Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre; ilk üç çeyrekte yatırım, tüketim ve ihracat alanında kaydedilen artışlar, bölge ekonomisine büyük katkı sağladığı yönünde.
Nitekim tüm bu başarılar Çin işgal hükümetinin Halkı zoraki çalıştırma yoluyla elde ettiğini Diasporadaki Doğu Türkistanlılar sürekli olarak dile getiriyor.Türkiye başta olmak üzere ABD ve Avrupalı bir çok ülke G7, NATO, BM, AP gibi küresel güçler Çin’in zorunlu çalıştırma politikasından endişelerini ifade eden açıklamalar yapıyor. Geldiğimiz noktada Ülkeler, Zorunlu çalıştırmayı önleme yasaları çıkartmak için çalışmalar başlattı. Hatta Çin’e yaptırımlar uygulanmış durumda.

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü (ASPI) tarafından Mart 2020’de yayınlanan “Satılık Uygurlar” başlıklı rapora göre Çin, 2017 ile 2019 yılları arasında Doğu Türkistan'daki toplama kamplarından yaklaşık 80.000 Uygur'u bölgedeki ve Çin vilayetlerindeki fabrikalara çalışmak üzere gönderdiği ortaya konuluyor.

Ancak Doğu Türkistan’da köle olarak çalıştırılanların sayısı milyonları aşmışsı ve küresel baskıya rağmen Çinli yetkililer ise zorunlu çalıştırmayı uluslararası topluma ‘Uygurlara sunulan istihdam fırsatı’ olarak tanıtıyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press
Kaynak: HIBYA
Bu Haberi 90 kişi okudu!
01/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.