Çin, Doğu Türkistan’da 15 tane “Merkez” daha kurdu

Çinli yetkililer, Doğu Türkistan'daki Uygurların tarihi ve kültürel varlıklarını yok etmeye yönelik beyin yıkama eğitimlerini genişletirken aynı zamanda Çin komünist Partisinin (Kızıl) Propagandalarını arttırmak için üstler kurmayı hızlandırdığı bildirildi.

Çin medyasında çıkan haberlere göre Çinli yetkililerin yakın zamanda Doğu Türkistan’da 15 bölgeyi yeniden "vatanseverler eğitim Merkezi" olarak belirlediği yer alıyor.

Çinli yetkililer, Doğu Türkistan’da 2017 yılında başlattığı geniş çaplı adam tutuklama girişimi kapsamında en az 1.8 milyon Uygur’un kamp ve hapishanelere kapatıldığı biliniyor. Uygur nüfusunu azaltmak, Uygur kültürünü yok etmek, aileleri parçalamak ile birlikte Doğu Türkistan’a özel teşviklerle Çinli yerleşimcileri getiren işgalcı hükümet, şimdi ise büyük ölçekli Çin "vatansever eğitim merkezleri" adı altında tesisleri kurmaya başladığı öğrenildi.

HER ŞEY, KAMPLARIN MEŞRU GÖSTERİLMESİ İÇİN

Çin kontrolündeki Xinjiang Gazetesinin konuyla ilgili bildirdiğine göre Çin'in Doğu Türkistan’da inşa edeceği "yurtsever eğitim merkezleri” esas olarak Kaşgar Üniversitesinin Siyasi Eğitim bölümü", "Küre Devrimciler Mezarlığı", Kaşgar Müzesi, Uçturpan Çan Kulesi Meydanı, Malen Askeri Sergi alanı, Çin Ordusu Guma İlçe askeri mezarlığı ve Tumshuk şehrindeki Tang Hanedanlığı Arazi Geliştirme Kültür Parkı olmak üzere bir çok devasa alanı kapsayacağı ileri sürülüyor.

Yakın dönemde Çin’in asimilasyon ve Kültür katliamı neticesinde Uygurların birçok tarihi mirası, 16 bine yakın Camileri ve uzun bir geçmişe sahip geleneksel yapıları topyekûn imha politikasıyla haritadan silindi. Yerine ise Çin görünümü verilmeye çalışılıyor.

Pekin'in 'mesleki eğitim merkezleri' olarak adlandırdığı, uluslararası kamuoyunun ise 'yeniden eğitim kampları' diye tanımladığı yerlerde, Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre en az 2 milyon insan zorla tutuluyor.

Pekin yönetimi, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarıyla ilişkin ilişkin net bir bilgi vermezken kamp tanıkları ve Çin kaynaklı belgelere göre 2016’dan itibaren hesaplandığında bile 8 milyondan fazla insanın dönüşümlü olarak alıkonulduğunu gösteriyor.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken Çin, şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin vermiş gibi yaptı.

Ancak Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini ise sürekli olarak geri çeviriyor.

Zehra ÖZUYGUR- Türkistan Press
Kaynak: Türkistan Press
Bu Haberi 137 kişi okudu!
09/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.