Çin, Doğu Türkistan'daki Müfredatı Değiştirdi

Çin rejimi, Doğu Türkistan'daki asimilasyon politikasını daha güçlü bir şekilde uygulamak için tüm okulların müfredatına sözde “Zhong Hua milletleri Ortak bilinci eğitimi” ni dahil etmeyi planlıyor.

İşgalci Çin, son yıllarda sözde “eğitim” yalanıyla çok sayıda Toplama kampı kurmanın yanı sıra komünist ideolojisini aşılamak için bayrak çıkarma töreni, siyasi eğitim, Komünist Parti öğretilerini ezberleme, dinsizleştirme gibi çeşitli beyin yıkama uygulamalarını müslüman topluma zorla dayatıyor.

Ayrıca Çinleştirme politikası kapsamında Doğu Türkistan’da sözde “Xinjiang’ı (Çin) Kültür yoluyla besleme” politikasını şiddetle vurguluyor.

Çin’in organ yayını maarif Gazetesinin 25 Temmuz tarihli haberine göre, Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Hükümeti Parti Komitesi” birkaç gün önce “2021-2025 Xinjiang Gençlik Kalkınma Planı” adı altında genelge yayımladı.

AMAÇ, UYGUR KAVRAMINI BİTİRECEK
Çin'in söz konusu planının amacı Çince özelliğe sahip sosyalist toplum oluşturmak ve bunu Doğu Türkistan gençliğine aşılamak olduğu anlaşılıyor. Plana göre her derece eğitim programlarında Uygur gençlere yönelik sözde ortak bilinç eğitiminin güçlendirilmesi, gençler arasında sosyalist değerleri geliştirmek, Komünist Partisinin “Xinjiang’ı yönetme” stratejisini benimsetmek ve Doğu Türkistan'ın tarihi hakkında propaganda ve eğitimin güçlendirilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Gözlemciler, sözde “Zhong Hua milletleri Ortak bilinci eğitimi” politikasının aslında, Çin rejiminin Doğu Türkistan'daki Uygurlar ve diğer Türk toplumunun şanlı tarihini ve kültürünü çarpıtmaya, tahrip etmeye ve “ezelden beri Çin’in bir parçası” olduğu yalanını kabul ettirmeye yönelik girişim olduğunu, Çin'in son yıllarda Doğu Türkistan halkını sistematik bir şekilde Çinlileştirmek için, sözde “Xinjiang’ı (Çin) Kültür yoluyla besleme” adı altında çok ciddi sonuçlar doğurabilecek türden Çin kültürünü zorlama eğilimi içerisinde olduğunu, nihayetinde 2025 yılına kadar Uygur Kavramını ortadan kaldırmayı planladığını kaydetti.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 306 kişi okudu!
28/07/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.