Çin, Doğu Türkistan'da Havalimanı İnşaatını Hızlandırdı

Çin, Doğu Türkistan'ın Guçung İlçesinde yeni bir havalimanının yapımını hızlandırdı ve eski adı olan “Doğu Jungar Havalimanı” yerine “Guçung Cambulak Havalimanı” olarak değiştirdi.

Çin Halk Ağı'nın 24 Haziran 2022 tarihli Haberine göre, Guçung İlçesinde bulunan “Guçung Cambulak Havalimanı”, Çin Sivil Havacılık İdaresi mesulündeki Çin’in “13. Beş Yıllık Plan” dönemindeki kilit projelerden biri hesaplanıyor.  Çin rejimi, 2030 yılına kadar yolcu sayısını 470 bine, kargo ve posta taşıma kapasitesini ise 1.000 ton artırmayı hedefliyor.

Çinli kaynaklara göre, Komünist yetkililer Doğu Türkistan'daki havalimanı inşaatını genişletmek için bir dizi plan hazırlığı içerisinde ve bahse konu planların uygulanmasından Çin Sivil Havacılık İdaresi sözde Xinjiang şubesi sorumlu.

MEVCUT HAVALİMANLARINI GENİŞLETMEYİ PLANLIYOR
Şube, Doğu Türkistan'ın Bayinbulak, Guçung, Taşkurgan, Barkol, Mongulkure ve Kyria ilçelerinde toplam 3.19 milyar yuan yatırımla yeni havaalanları inşa etmeyi ve buna ek olarak Çinli yetkililer, Doğu Türkistan'ın Gulca, Aksu, Kaşgar ve Turfan illerinde havalimanlarını genişletmeyi planlıyor.

Bilgilere göre Havalimanlarının genişletilme çalışmaları Ağustos 2020'de başladı ve bu süre zarfında “Gulca Havaalanı” uluslararası gümrük ofisi olarak hizmet veriyor.

Ağustos 2023'te trafiğe açılması beklenen “Cambulak Havalimanı” projesi, İç turizimi canlandırmak, Çin ana karasından Çinlileri Guçung İlçesindeki Cambulak Manzara Bölgesi'ne çekmek, böylece Çinli yerleşimcileri Doğu Türkistan'a yerleştirmeyi ve nihayetinde Doğu Türkistan'ı tamamen Çinlileştirme amacı güdüyor.

SÖMÜRÜ PLANLARI İÇİN DE ÖNEMLİ
Gözlemciler, 2014 yılından itibaren Doğu Türkistan halkının sistematik bir şekilde Toplama kampına veya hapishaneye alındığını, boşalan yerlere ise Çinlilerin getirildiğini, Çin rejiminin son yıllarda Doğu Türkistan'ı tamamen Çinlileştirmek için Doğu Türkistan’da hava yolu, Demiryolu ve otoyollarana büyük yatırımlar yaparak birbirine bağladığını, Her şey yerleşimci Çinlilerin yaşam koşulunu iyileştirmeyi amaçladığını belirterek, tüm ulaşım Projelerinin talan edilen doğal kaynakların Çin illerine kaçırılması içinde önemli olduğunun altını çizdi.

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 224 kişi okudu!
27/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.