Çin, Doğu Türkistan'da Dış Ticaretini Artırdı

Çin, Doğu Türkistan'da uyguladığı zorla çalıştırma köle işçilik sözde “Mesleki beceri öğretme merkezleri” gerçekte ise Toplama Kamplarında milyonlarca insanı alıkoydu. 2019’da “tesisleri kapattık” diyerek hepsinin serbest bırakıldığını söyleyen Çinli yetkililer, baskıcı politikaları nedeniyle çeşitli ülkeler tarafından yaptırım uygulamalarına maruz kaldı.

BM, AB, G7 ve NATO üye ülkeleri Çin hakkında ciddi endişe taşıdığını ifade ederken Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin gerçek durumuna dair tüm verileri gizliyor. Aynı zamanda da bölgedeki insanlık dışı uygulamalarını sahte ve çarpıtıcı bilgilerle veya Baskısı, etkisi altındaki İnsanları zoraki ifadeler vermeye mecbur ederek yalanlamaya çalışıyor.

Çin propaganda medyasından yayılan bir haberle Uluslararası toplumun baskısına rağmen Çin’in bu yılın başından şimdiye kadar çeşitli yollarla baş vurarak Doğu Türkistan’daki dış ticaret hacmini arttırmaya devam ettiği ortaya çıktı.

Çin’in yayın organı Tanrıdağ Ağın’da 20 Eylül yer alan habere göre, Doğu Türkistan'da ilk sekiz ayın dış ticaret ithalat ve ihracatının toplam değeri, geçen yılın aynı dönemine göre %9,5 artarak 97,39 milyar yuan değerinde olduğu ileri sürülüor.

Haberde Bunlar arasında Çin komünist Partisi (ÇKP) güdümündeki sivil görünen işletmelerin ithalat ve ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre %26,8 artarak Doğu Türkistan'daki toplam dış ticaretin hacminin %84,2'sini oluşturduğu belirtiliyor.

Çin'in Doğu Türkistan'da gerçekleştirdiği soykırım nedeniyle, Çin işletmelerinin Batı tarafından yaptırım uygulanması sonrası iflasa sürüklenen işletmeleri diriltmek için 50 milyon yoan kredi sağlamaya çalıştığı biliniyor.

Gözlemciler, "Bir Kuşak Bir Yol" ticaret planının uygulanmasıyla birlikte Çin rejiminin, önemli bir üretim merkezi haline getirdiği Doğu Türkistan'ın kaynaklarını yağmaladığını ve Uygurları köle işçi olarak dış ticaret faaliyetlerini yoğunlaştırdığını, Doğu Türkistan'ın asıl sahibi olan halkın ise bu durumdan hiç bir fayda görmediğini, aksine zorla çalıştırıldığını bu insanlık dışı cinayete Çin'in "Bir Kuşak Bir Yol" ticaret projesine katılan tüm ülkelerin ortak olduğunu kaydetti.

Bilgilere göre Çin’in köle işçi çalıştıran Çinli işletmeleri canlandırmak için Doğu Türkistan'da dış ticaret faaliyetlerine yatırım yapılmasına yönelik teşviklerini arttırmasıyla Çin’in asıl amacıortaya çıktı.

UzmanlarÇin’in küresel pazarı hedeflediğni söyüyor. ZiraDoğu Türkistan'dan ihraç edilen Çin mallarının çoğu“Bir Kuşak Bir Yol” ticaret projesi üzerindeki ülkelere gidiyor ve insanlar, köle edilen, sistematik soykırıma maruz kalan, Kadınları kısırlaştırılan, Ceza kamplarında toplu tecavüze urağan, Uygur Köle İşçilerin kanı canı bedeline ürettiği Çin mallarını kullanıyor.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak: Türkistan Press
Bu Haberi 122 kişi okudu!
22/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.