Çin Dışişleri, Istiqlal Medya Gurubu’a saldırdı

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin Doğu Türkistan'daki toplama kampları konusunu çarpıtmak amacıyla dün düzenlediği basın toplantısında Istiqlal TV’yi hedefe aldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin'in 14 Ocak'ta Pekinde düzenlediği Olağan Basın Toplantısında, bir CGTN muhabirinin Doğu Türkistan'da soykırım, insanlığa karşı suçlar ve zorla çalıştırma konusundaki sorularını yanıtladı.

Daha önce Çin’in cinayetlerini kısa yanıtlarla reddeden Wang Wenbin, Alman Antropolog Dr. Adrian Zenz, Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü (ASPİ), Bağımsız Uygur Mahkemesi, Sairagul Savutbay ve Tursunay Ziyavudun, Zumret Davut hanım gibi Toplama Kampı tanıklarının yanı sıra Istiqlal Medya Gurubu’na (Istiqlal TV) saldırdı.

Wang, yanıtında öncelikle Çin komünist rejimin Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere yönelik işlediği insanlık dışı suçlarını ortaya çıkarmak için elinden geleni yapan Dr. Adrian Zenz'in araştırma çalışmalarını “yanlış bilgi yayıyor” iddiasında bulunarak şu ifadeleri kullandı; “Adrian Zenz, 900.000 ila 1.8 milyon arasında insan Xinjiang’da keyfi olarak alıkonulduğunu öne sürüyor. Onun kaynak gösterdiği medya kuruluşu ise Türkiye merkezli Istiklal Televizyonu. Hiçbir delili olmayan bir haberdir. Söz konusu Medya kuruluşunun radikal ve ayrılıkçı güçlerle yakın bağları var ve Birleşmiş Milletler terör örgütü listesinde yer alan Doğu Türkistan İslami Hareketi lideri Abdukadir Yapçan (Kanat Önderi) bu televizyonun daimi konuğudur.

CEZA KAMPLARIYLA İLGİLİ BİLGİLER NEREDEN GELDİ?

Oysa Doğu Türkistan'da kurulan toplama kampları ve gözaltı merkezlerinin sayısı ve içeride kaç kişinin tutulduğu, (Istiqlal TV) veya herhangi bir medya kuruluşu tarafından derlenen verilere değil, uluslararası araştırma kurumlarının ve uzmanların uydu görüntülerine, toplama kamplarından tanıklara, açık kaynaklara ve Çin'den sızan gizli belgelere dayanmaktadır.

Buna ek olarak, Çin rejimi tarafından Eylül 2020'de yayınlanan "Xinjiang İstihdam güvencesi" adlı beyaz kapaklı Rapor, Doğu Türkistan'da 2014 ile 2019 yılları arasında her yıl 1,3 milyon insanın namı diğer “Eğitim merkezi” denilen Kamplardan sözde mezun olduktan sonra işe yerleştirildiğinden bahsedilmektedir.

2016’DA BERİ 8 MİLYON İNSAN ALIKONULDU

Diğer yandan bu rakamlar Çin'in açık kaynaklarına ve sızan gizli belgelere, Kamp tanıklarının ifadelerine dayanarak (mümkün olan en düşük oranda tutuluyor.) Uzmanlar ise bu sayının 2016’dan itibaren 8 milyona yakın kişinin hatta daha fazlasının dönüşümlü olarak ceza kampında tutulduğu kanaletini taşıyor.

Türkiye merkezli İnternet televizyonculuğu yapan Istiqlal Medya Gurubu (Istiqlal TV) nin düzenli konukları, Çin rejiminin iddia ettiği gibi radikal güçler değildir! Tam aksine Doğu Türkistan'da Çin'in soykırımını, işgalini ve sahte propagandasını ifşa eden uzmanlar, akademisyenler, aydınlar, kanaat önderleri ve tanınmış kişilerdir. Bilhassa, Çin'in itham ettiği isimlerden Uygur kanaat önderi Abdukadir Yapcan daha önce Çin suçlamalarıyla karşı karşıya kalmış, ancak geçen yıl Mart ayında Türk adaleti tarafından Çin lehine karar verilerek beraat ettirilmiştir. Fakat işgalci Çin şimdiye kadar kötü niyetlerinden vazgeçmediği gibi sayın Yapçan gibi bağımsızlık hareketinin liderlerine ve kamp tanıklarına aynı safsataları öne sürerek saldırmaya devam ediyor.

ÇİN, SÜREKLİ OLARAK SALDIRI DÜZENLİYOR

Bu saldırı, Çinlilerin Istiqlal TV’yi ilk kez hedefe alması değil. Haziran 2020'de ve daha öncesinde de Çin’in küresel televizyon ağı Global Times da dahil olmak üzere bir dizi Çin medya kuruluşu Doğu Türkistan'daki suçlarını örtmek ve bizi karalamak için makaleler yayınlamıştı.

Daha önce (Türkistan TV) Youtube kanalımız Çin’in saldırıları neticesinde kapatılmıştı. Çin rejimi, Istiqlal TV’nin çeşitli dillerdeki web sitelerine, sunucularına ve sosyal medya hesaplarına yönelik saldırılarını hiçbir zaman durdurmuş değildir.

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 747 kişi okudu!
15/01/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.