Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye'ye ziyaret

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Bakan Yardımcısı Qian Hongshan başkanlığındaki bir Çin heyeti Türkiye'yi ziyaret etti.

Çin Halk Ağı'nın 22 Kasım tarihli haberine göre, Türkiye'nin daveti üzerine Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Bakan Yardımcısı Qian Hongshan başkanlığındaki bir Çin heyeti, 17-20 Kasım tarihlerinde Türkiye'yi ziyaret etti. Ziyareti sırasında İstanbul'da düzenlenen 11. Uluslararası Siyasi Partiler Konferansı'na katıldı.

Xinhua Haber Ajansı gibi devlet medyasında geniş yer alan haberlere göre Çinli temsilciler bu süreçte Türkiye'de her kesimden insanla görüştü. Çin Komünist Partisi'nin 20. Kongresi'nin tanıtımını yaptı ve aralarında Ak Parti başta olmak üzere bütün siyasi parti temsilcileriyle bür araya geldi.

“CHP İLE İLİŞKİLERİMİZİ GÜÇLENDİRMEYE HAZIRIZ”
Çin’in Ankara Büyükelçisi’nin CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu ziyaretinin ardından Çin’den CHP’ye üst düzey bir ziyaret daha gerçekleşti.

Cumhuriyet Halk Partisini ziyaret eden ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Bakan Yardımcısı Qian Hongshan CHP’li millet vekilleriyle görüşmesi sırasında "CHP tarihi bir parti. Siyasette ve toplumda çok önemli roller oynuyor. ÇKP ile dostluk kuran ilk partilerdendir. Partinizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Çin’de çok meşhur, çok biliniyor" diyerek sözlerine başladı.

Türkiye Cumhuriyeti kurulurken CHP’nin liderlik rolünü oynadığını vurgulayan Qian, “Bu yüzden iki parti benzer tarihe sahiptir. CHP ile ortak çaba göstermeye, ilişkileri güçlendirmeye hazırız. Yönetim tecrübelerimizi paylaşabiliriz. Somut işbirliğimizi güçlendirmek isteriz. Üyelerimiz arasındaki işbirliğini güçlendirmek, CHP’den daha fazla genç yöneticileri, pandemiden sonra Çin’e davet etmek isteriz” dedi.

“YOLSUZLUK VE YOKSULLUĞU BİTİRME ÇABALARI BENZERLİK TAŞIYOR”
CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç ise Türkiye ile Çin, CHP ile ÇKP arasındaki dostluğun tarihten geldiğini vurgulayarak, "CHP ile ÇKP’nin bundan sonra ilişkilerini daha kapsamlı yürüteceğine inanıyorum” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile ÇKP Genel Sekreteri Şi Cinping’in yolsuzluğu ve yoksulluğu bitirme çabalarının benzerlik taşıdığına dikkat çeken Yüksel Mansur Kılınç, Kılıçdaroğlu’nun yoksullukla mücadele için Aile Destekleri Sigortası’nı, yolsuzlukla mücadele için de Siyasi Ahlak Yasası’nı önerdiğini anlattı.

Görüşmede CHP heyetinde İstanbul Milletvekili, CHP Genel Başkan Başdanışmanı, TBMM Dış İlişkiler Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Ünal Çeviköz, İstanbul Milletvekili, TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Yüksel Mansur Kılınç’ın yanı sıra CHP İstanbul İl Başkanlığı Dış İlişkilerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Özgür Bozdağ yer aldı.

ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Bakan Yardımcısı, Qian Hongshan başkanlığındaki ÇKP heyetinde ise ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Bakanlığı Batı Asya ve Kuzey Afrika Genel Müdürü Jian Zhixin, Batı Asya ve Kuzey Afrika Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Guo Yamin, Bakan Yardımcısının Danışmanı Zhao Yan, Asya Genel Müdürlüğü Daire Başkan Yardımcısı Wang Yumei, Batı Asya ve Kuzey Afrika Genel Müdürlüğü’nden Danışman Jin Yufei, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC)  İstanbul Başkonsolos Vekili Wu Jian, İstanbul Başkonsolosluk Siyaset Daire Başkan Yardımcısı Jia Yifan,  Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Parti Müsteşarı Zhu Yue ve Ataşe Zheng Qian bulundu.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 346 kişi okudu!
24/11/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.