Çin: Dine Karşı Esas Hedeften Şaşmayacağız

Doğu Türkistan’daki Çin komünist Partisi Sözde Xinjiang Siyasi Konsey Grubu, uzun bir toplantı yaparak, İslam ve Müslüman karşıtı radikal politikasını sürdürmeye devam edeceğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Çin Siyasi Danışma konseyi resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Doğu Türkistan’daki Çin Komünist Partisi (ÇKP) Sözde Xinjiang Siyasi Konsey Grubu üyesi ve sözde Xinjiang Halk hükümeti Siyasi Danışma komitesi başkanı kukla yetkili Nurlan Abilmejin, 17 Mayıs 2022 tarihinde yapılan ÇKP genişletilmiş toplantısında konuşma yaparak Doğu Türkistan'da sözde “Çin ulusal ortak bilinci bir bütün olarak pekiştirmek”, “İslam'ın Çinlileştirilmesini teşvik etmek”, “İslam'ın Çinlileşme sürecini hızlandırmak, İslam’ın Sosyalizme uyarlanma düzeyini güçlendirmek ve sözde Xinjiang’ı (Çin) kültür ile beslemek gibi Müslüman karşıtı uygulamalarına devam etme gereğini yeniledi.

İNSANLIĞA KARŞI SUÇ İŞLENİYOR

Toplantıda ayrıca Çin hükümetinin son yıllarda üstüne basa basa vurguladığı sözde “merkezi beş ilkeye bağlı kalmak” adı altındaki, “halkı doğru yola başlamanın ortak ulusal bilinç, Doğru tarih, Doğru etnik köken, kültürel ve dini yönlerden eğitilmesi” safsatası ile Dine karşı esas hedeften şaşmayacağını bildirdi.

Nurlan Abilmejin'in açıklamalarında, Çin rejiminin soykırım politikalarına yönelik Uluslararası toplumun son dönemdeki baskılarına, güya dış güçlerin Çin’in kalkınmasını baltalamaya çalıştığı yalanıyla Rejim hükümetini aklamaya çalışırken Toplantıda öne çıkan bazı gelecek planların Doğu Türkistan'daki durumu daha da kötüleştireceğini ve Çin'in Doğu Türkistan'da insanlığa karşı suç işlemeye devam edeceğini gösteriyor.

DOĞU TÜRKİSTAN’DA NELER OLUYOR?

Çin, son yıllarda çeşitli isimler altında Doğu Türkistan halkını tamamen asimile etmeye çalışıyor ve bu şeytani hedefe ulaşmak için gah “Terörle mücadele” gah “aşırıcılığı yok etme” diyerek 2016’dan beri 8 milyon insanı dönüşümlü olarak toplama kamplarında veya hapishanelerde hapsetti. Mahkumların çoğu vahşice işkence gördü ve çok sayıda şehid edildi.

Bununla yitinmeyen İşgalcı Çin hükümeti “Kırsal fazla emeğin işe yeniden yerleştirilmesi” yalanıyla Doğu Türkistanlı bir milyondan fazla genci Çin vilayetlerine zorla çalıştırmak üzere sürgüne gönderdi. Yerine de kötü profilli, sabıkalı, dargelirli ve vasıfsız Çinlileri Doğu Türkistan’da kök salma koşuluyla hemde Çeşitli imtiyazlar sağlayarak sözde “Xinjiang’a Yardım” bahanesiyle Doğu Türkistana yerleştirdi.

Şimdide bahse konu sözde İslam'ın Çinlileştirilmesi politikası, halkı dini inançlarından ve ulusal kimliklerinden vazgeçmeye ve Çin kültürünü tanımaya, benimsemeye zorlayarak sıkı bir şekilde sistematik soykırım uyguluyor.

ÇKP rejimi, uluslararası baskı, yaptırım ve suçlamalarla karşı karşıya kalınca Doğu Türkistan’daki soykırımın faili Chen Chuanguo’yu görevden uzaklaştırıp, yerine bizzat ÇKP elebaşı Xi jinping tarafından Ma Xingrui’yi atayarak güya “Yeni kan değişimi” olumlu hava estirmeye çalışmıştı. Fakat rejim ytkilileri kendi içinde çeşitli toplantılarında soykırım politikalarını sıkı bir şekilde uygulamaya teşvik ediyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 173 kişi okudu!
20/05/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.