Çin, Din işleri yönetmeliğini değiştirdi

Doğu Türkistan’daki sözde "Xinjiang Hükümeti” 14. Halk Kongresi Daimi Komitesi 1. Genel kurulunu gerçekleştirdi. Toplantıda sözde "Xinjiang Hükümeti” din işleri dairesi yetkilileri yönetmeliğin gözden geçirilmiş bir versiyonunu tekrar masaya yatırdı.

Çin’in Xinhua Haber ajansının 30 Mayıs bildirdiğine göre, Doğu Türkistan’daki sözde "Xinjiang Hükümeti” 14. Halk Kongresi Daimi Komitesi toplantısının 2. Oturumunda din işleri yönetmeliği oy birliğiyle kabul edildi.

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ZULÜM POLİTİKALARI
Haberde, sözde "Xinjiang Hükümeti” kütüphaneler yönetmeliklerinin revize edilmiş versiyonuna ilişkin raporun gözden geçirilmesinin yanı sıra, geçici sakinleri yönetmek ve verilecek hizmetlere ilişkin taslak yönetmelikler, standardizasyona ilişkin yönetmelik taslakları ve Din işleri yönetmeliğine ilişkin değişiklikler, Halk Kongresi Daimi Komisyonu'nun İktisadi denetimin güçlendirilmesine ilişkin karar taslağı ve Toplu sözleşme Yönetmeliği Taslaklarına ilişkin değişiklikler incelendi.

 

İLGİLİ HABERLER: İSLAM DİNİNİ ÇİNLİLEŞTİRİYOR

 

Toplantıya Çin’in Doğu Türkistan’daki kuklası sözde Xinjiang Parti Komitesi Daimi Komite Üyesi, Başkan Yardımcısı Yusufjan Mamat ve Xinjiang Yüksek Halk Mahkemesi Başkanı Dilşat Sayim katıldı.

Xinhua’nın Haberinde sözde "Xinjiang Hükümeti” yetkililerinin din işleri yönetmeliğine ilişkin revize edilmiş yasa tasarısının görüşüldüğü aktarılmasına rağmen, değişikliğin neleri içerdiği veya detayları hakkında herhangi bir bilgi verilmiyor.

YENİ BELGELER ÇİN ZULMÜNÜ KANITLIYOR
Çinli yetkililer, uluslararası arenada dine karşı olmadığını, sadece dini asebiyliğe karşı sözde önlemler aldığını, Çin’in dine saygılı bir toplum olduğunu iddia edip duruyor. Oysa günden güne ortaya çıkan yeni belgeler, Çin’in Müslüman karşıtı devlet terörünü gün yüzüne çıkarıyor.

Çin’in yıllardır İslam’a ve Müslümanlara karşı uyguladığı din düşmanlığı politikalarının bir tezahürü  olarak Doğu Türkistan’daki kutsal mabetleri, Camileri yıktığı ve bir çoğunu İş yeri , Atölye, Bar ve Turizm cazibe merkezlerine dönüştürdüğü biliniyor.

Komünist rejim tarafından yönetilen Çin’de bir devlet politikası olarak uygulanan “13. beş yıllık plan” döneminde başlayan “İslam dinini Çince sosyalizme uyarlama” stratejisi kapsamında, 8 bini tahrip edilmek üzere 16.000'den fazla caminin yok edildiği, Uydu görüntüleriyle tespit edilmiştir.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 256 kişi okudu!
02/06/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.