Çin’den Yurtdışından gelen çağrılara yasaklama

Çin rejimi, Doğu Türkistan’da işlediği insanlık dışı suç faaliyetlerinin uluslararası topluma sızmasını önlemek ve Doğu Türkistan halkını içe kapalı tamamen abluka altına almak için yurtdışı kaynaklı “bilinmeyen numara” çağrıları hakkında, bireylerin cep telefonlarının yurt dışından mesaj alma özelliğini kapatmalarını, aksi taktirde cezalandırılacağını duyurdu.

“YURT DIŞINDAN ARANMA ÖZELLİĞİNİ KAPATINIZ”
Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Kamu Güvenliği Bürosu” tarafından Çin kaynaklı sosyal medya platformlarında yayınlanan bildiride, "Yabancı numaralardan telefonunuza "00" veya "+" ile başlayan aramalar gelirse mutlaka kaçının. Telefonun ülke dışından aranma özelliğini kalıcı olarak kapatın. Gerek telefon veya WeiChat vb. kamuya açık platformlardan gelebilecek taciz aramalardan korunmak için, 10086 nolu Mobil İletişim hattı, İnsan Kaynakları Hizmet Merkezi'ni arayabilir ve söz konusu özelliği kapatabilirsiniz. Aksi takdirde incelenip tespit edilmesi durumunda cezai sorumluluğa tabi tutulacaksınız.“ şeklinde halkı tehdit ediyor.

ÇİN ZULMÜNE MANİ İSTENMİYOR
Günümüzde Doğu Türkistan'da sebepsiz yere Toplama kamplarına atılan ve cezaevlerinde suçsuz yere hapsedilen insanların dramatik durumu tüm dünya kamuoyu tarafından biliniyor. Son altı yıldır da yurt dışındaki Uygur Türkleri aileleriyle ilgili her hangi bir haber alamamaktan şikayetçi. Ailelerinden haber alamayan ve bölgedeki vaziyetten haberdar uluslararası medya ve STK’lar bölgedeki gerçek durumu yansıtan bilgileri başta sosyal medya olmak üzere bütün sosyal paylaşım sitelerinde gündeme taşıyor. Bu nedenle Çin rejimi, masum halkı korkutarak yurt dışıyla iletişimi engelleyerek bilgilerin dışarı sızmasını engellemeye çalışıyor.

 

İLGİLİ HABER: YASAĞI DELEN DAHA AĞIR CEZALANACAK

 

Nihayetinde dış dünyadan tamamen izole edilmiş Doğu Türkistan halkına yönelik emellerini rahat ve engelsiz bir şekilde uygulamak istiyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 352 kişi okudu!
19/06/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.