Çin’den Uygur tarzındaki yapıların dönüştürülmesiyle ilişkin duyuru

İşgal altındaki Doğu Türkistan'da "eski mahalleleri dönüştürmek" bahanesiyle Uygur etnik tarzında inşa edilen evleri yıkmaya devam eden Çin, bu yıl 3 bin 696 yapıyı daha yıkıp dönüştürmeyi planladığını duyurdu.

Çin Propaganda ajansı Tanrıdağ ağına göre, Doğu Türkistan’daki sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi" konut ve kentsel gelişim denetleme dairesinin, Çin komünist Parti (ÇKP) rejiminin bu yıl merkezi şehir Urumçi’de beş bölgede “eski ve tehlikeli evlerin değiştirilmesi” bahanesiyle 3.696 yapıyı yıkıp değiştirmeyi planladığı ortaya çıktı.

Çin basınında yer alan haberlere göre, 2010 yılından itibaren "eski mahallelerinin yıkılması ve dönüştürülmesi" adı altında Doğu Türkistan'da Uygur etnik tarzında inşa edilen yapıların yıkımını yoğunlaştıran Çin rejimi, 2023 yılında Doğu Türkistan'da toplam 49.662 ev ve yapıyı Çin tarzına dönüştürdüğü ifade edilirken, yıl sonu itibarıyla, Doğu Türkistan’daki her düzey şehir ve kasabalarda toplam 1.797.000'den fazla yapıyı “yenileme” bahanesiyle dönüştürdüğü öne sürülüyor.

Çin’in Uygur yerleşim alanlarını yok etme planı 2000 yılından beri yoğun bir şekilde uygulanıyor. İnşa edilen yeni yerleşim alanlarının ve yapıların Çin şehirleri gibi tektip ve Çin tarzında yapımıyla Urumçi Şehri, Gulca, Aksu, Kuçar ve Hotan Şehirleri plot bölge olarak öne çıkıyor.

İLGİLİ HABERLER: 2023’TE 1.152 UYGUR YERLEŞİM ALANI YOK EDİLDİ!

Çin son 10 yıldır Doğu Türkistan’da etnik tarzdaki binaları ve evleri zorla yıkıp yok etti. "Eski yerleşim alanlarını yenilemek ve güzelleştirmek" adı altında Türk Uygur çehreni Çinli görünümüne dönüştürmekle kalmayıp, Toplama kampları aracılıyla Halkı çeşitli beyin yıkama uygulamalarıyla Çinlileştiremeye çalıştı. 

Gözlemciler, Çin rejiminin, halkı ekonomik açıdan zayıflatma, daha etkin kontrol ve gözetleme ve sindirme gibi şeytani hedeflerine ulaşmak için Doğu Türkistan'daki Uygur tarihini yansıtan yaşam alanlarını, tarihi izleri, mimari yapıları, komşuluk ilişkilerini yok etmeye çalıştığını ve nüfusu azaltmaya yönelik insanlık dışı politikalar izlediğini kaydetti. 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1012 kişi okudu!
10/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.