Çin’den Soykırımı arttırma çağrısı!

Doğu Türkistan'daki Komünist Parti rejimi, sözde "Çin ulusal ortak bilincin genelleştirilmesi" ilkesine dayalı yeni düzenlemeler hazırlığında olduğu öğrenildi. 

IstiqlalTV ekibinin takibe aldığı Çin Halk Ağında 25 Mart yer alan bilgiye göre, sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi" Doğu Türkistan’daki soykırım uygulamalarında yerel düzenleme yapmak için özel toplantı gerçekleştirdi. 

Toplantıda geçen yıl Merkezi hükümetin direktiflerinin pratikte uygulandığı mevzuat çalışmaları özetlendi, bu yılki çalışmalarla ilişkin önemli planlar masaya kondu.

SOYKIRIMA DEVAM ETME ÇAĞRISI
Toplantıda konuşan sözde “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” Halk Kongresi Daimi Komitesi başkanı Zumrat Obul, "Yerel düzenleme yapma çalışmalarında etnik bölgelerin çalışma prensiplerini en iyi şekilde kavramak gerekiyor. Her millet halkının ‘Çin ulusal ortak bilincinin pekiştirilmesi’ ruhuna aktif ifade vererek, etnik grupların birliğine ve gelişimine odaklı gelecek inşa etmek, bunun için ulusal ortak dilin genişletilmesini ve benimsetilmesi teşvik edilmesi gerekiyor.” Sözleriyle sistematik soykırım uygulamalarına devam etme çağrısı yaptı. 

Çin rejiminin bu yılki yerel yönetimde düzenleme toplantısında "Ulusal Ortak bilincin güçlendirilmesi” ve "Xinjiang’ı (Çin) kültür yoluyla beslemek” ve "ulusal ortak dili yaygınlaştırmak" konusundaki ısrarları Doğu Türkistan'daki soykırımı sürdürmeye devam edeceğinin habercisidir.

İLGİLİ HABERLER: YAŞANAN VAHŞETİ GÖZLERDEN IRAK TUTMAK

Gözlemciler, son on yıldır Doğu Türkistan'da işlenen sistematik soykırım suçlarını uluslararası toplumdan gizlemek amacıyla Çin'in her türlü hileye başvurmaktan çekinmediğini, çünkü yaşanan vahşeti gözlerden ırak tutmak için Doğu Türkistan genlinde çok sayıda turistik cazibe merkezleri kurarak, adeta bölgeyi “Turizim Cenneti” ne dönüştürdüğünü, belirlenen yerlerin dışına çıkmasına asla izin vermeyeceğini, Oysa kırsal kesimde köle işçi çalıştırma cinayetine devam ederken, toplumun önde gelen isimlerinin hala Toplama Kamplarında ve ceza evlerinde işkence görmekte olduğunu, bahse konu toplantının Çin rejiminin zulmü daha da arttırma niyetinin göstergesi olduğunu kaydetti. 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Xj.people, Uy.ts.cn, Xjtvs

Bu Haberi 727 kişi okudu!
30/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.