Çin’den “Semah Showlu” Ramazan Bayramı

Çin, her yıl olduğu gibi bu yıl da Doğu Türkistan halkının barışçıl ve mutlu bir Ramazan Bayramı kutladığını iddia ederek uluslararası toplumun gözünü boyamaya çalıştı.

Çin rejimi, dünyanın geri kalanından farklı olarak bu yıl Ramazan Bayramı'nı kasten 3 Mayıs’a erteledi. Ramazan Bayramını fırsat bilen Çin rejimi propagandalar yapmaya başladı.

Çin kaynaklı sosyal medyada dolaşan bir dizi video, bir grup Uygur'un 6 yıldır İbadete kapalı, sadece İç turizime açık bırakılan Kaşgar-Heytgah Camii önünde geleneksel Semah gösterisi yaptığını kaydediyor. 

Video kaydından Bayram namazı kılınıp kılınmadığı anlaşılmazken, bu, Çin'in uzun yıllardır uyguladığı bir taktik olduğu ve dünyaca ünlü Heytgah meydanını dans platformu olarak kullanıp soykırım suçunu, özellikle Dini baskı politikasını saklamaya, gözlerden ıraklaştırmaya çalıştığı bilinen gerçek. 

GEÇMİŞTE KULLANILAN YÖNTEMLE AYNI

Hatıralarımızı tazeleyecek olursak geçen yıl Ramazan Bayramı'nda da aynı numarayı kullanan Çin rejimi, O sırada aynı görüntüler yayınlanmış, Uygurları Ramazan Bayramı arifesinde bir caminin önünde toplayıp, Sama oynattığı ortaya çıkmıştı. Bu durum yakınlardaki yabancı gazeteciler tarafından insanların Meydana doğru yürümesi üzerine “nereye gittiklerini sorması ve ne olduğunu bilmediklerini, üstlerinin meydana toplanma talimatı verdiğini söylemesiyle kurmaca olduğu ortaya çıkmıştı.

Gözlemciler, Çin rejiminin Bayram kutlama tiyatrosunu Doğu Türkistan'daki soykırımı örtbas etmek ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin Doğu Türkistan'a yapacağı ziyareti olumlu yöne çekmek için kurguladığını, oysa 6 yıldır Doğu Türkistan diasporası akrabalarıyla görüşememekten şikayetçi olduğunu kaydetti.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 236 kişi okudu!
05/05/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.