Çin’den Moskova'ya silah desteği iddiası

ABD, Pekin'in Ukrayna'da kullanılmak üzere Moskova'ya ölümcül silah vereceğini öne sürdü. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Münih Güvenlik Konferansı’nda Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile yaptığı gayrı resmi görüşmenin ardından CBS News’a bazı açıklamalarda bulundu. Blinken Çinli şirketlerin halihazırda “ölümcül olmayan” destek sağladığını ancak yeni bilgilere göre Pekin’in “ölümcül destek” de sağlayabileceğini ve bu konuda Çinli bakana derin endişe duyduğunu” dile getirdiğini aktardı.

Blinken, söz konusu gerginliğin Çin için “ciddi sonuçlar doğurabileceği” konusunda da uyarılarda bulundu. Çin ise Moskova yönetiminin kendilerinden askeri ekipman desteği talep ettiği yönündeki iddiaları yalanladı.

ABD’DEN ÇİNLİ ŞİRKETLERE YAPTIRIM
Ancak Blinken Çin’in potansiyel planları hakkında ABD’nin elde ettiği bilgilerin detaylarını paylaşmadı. Kendisine Pekin’in Moskova’ya ne tür destekler verebileceği sorulduğunda ise bunun öncelikle silah ve mühimmat olacağını söyledi. Ayrıca ABD, Çinli bir şirkete, Rus paralı asker grubu Wagner’e Ukrayna’nın uydu görüntülerini temin ettiği gerekçesiyle yaptırım uygulamıştı.

İşgalci Çin, bugüne kadar Rusya’nın Ukrayna işgalini kınamadı, ancak çatışmalarda tarafsız görünmeye çalışırken, zaman zaman barış çağrılarında bulundu. Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Rusya ile ilişkiler konusunda kendilerini “işaret etmesini” ve üzerlerinde “baskı kurmasının” kabul edilemez olduğunu söylüyor.

BİR DÜNYA SAVAŞI ÇIKACAKTIR
Alman Welt gazetesinin aktardığına göre Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Çin'in, Rusya ile ittifak yapması durumunda bir dünya savaşının çıkacağını belirtti.          

Zelenskiy, "Eğer Çin, Rusya ile ittifak yaparsa bir dünya savaşı çıkacaktır ve Çin'in bunun farkında olduğunu düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Zelenskiy, meselesinin son derece karmaşık olduğunu vurgulayarak, "Bizim için Çin'in bu savaşta Rusya Federasyonu'nu desteklememesi önemli. Aslında bizim tarafımızda olmasını isterim. Ancak şu anda bunun mümkün olduğunu sanmıyorum. Fakat burada olup bitenleri pragmatik bir şekilde değerlendirdiğimizde Çin için bir fırsat olarak görüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

AB İÇİN KIRMIZI ÇİZGİ OLACAKTIR
Anadolu Ajansı'nın bildirdiğine göre AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB dışişleri bakanlarını bir araya getiren AB Dış İlişkiler Konseyi toplantısına girişte gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Çin'in Rusya'ya Ukrayna'da kullanılmak üzere silah tedarik etmesinin AB için kırmızı çizgi olacağını vurguladı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 363 kişi okudu!
21/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.