Çin’den “Kardeş Aile” Politikasına Teşvik

Doğu Türkistan’daki Sözde "Xinjiag hükümeti"nin 10. Parti Kongresi'ne Doğu Türkistan'ın dört bir yanından gelip katılan kukla yetkililer, memleketlerine döndükten sonra sözde "kardeş aile" kapsamında han Çinlisi ve Uygurları birleştirdiğini iddia ederek ailelerine kadar girme projesi ve hani halkını gözetleme ve raporlama hizmetinin yerinde sıkı bir şekilde işleyeceğini vurguladı.

Çinin yayın organı Tanrıdağ haberine göre, Kaşgar şehri Asayiş Bürosu Nazarbağ polis karakolunun parti şubesi sekreteri Tao Yongsheng’ın, sözde " Xinjiag hükümeti " 10. Parti Kongresi ruhunu yaymak adında halkın evlerine girerek Çin komünist parti propagandası yaptığı bildirildi.

Haberde "26 Ekim sabahı erken saatlerde Tao Yongsheng polis üniforması giyerek akrabası Tajigul Yusuf'un evine girdi" ifadelerine yer verildi. Buradan, Çin'in zorla uyguladığı sözde "kardeş aile" politikasını hala devam ettirerek Doğu Türkistan halkının mahremiyetini ihlal etmeyi sürdürdüğü anlaşılıyor.Haberlerde yine Nazarbagh pazarı’nın Kaşgar'ın kentsel-kırsal kesimlerindede yer aldığı Çinli komünistlerin evleri ziyaret etme adına komünist parti propagandası yaptığı ve Uygurların evlerini teftiş ettiği ifade ediliyor.

Haberde ayrıca, Nazarbağ polis karakolundaki polis ve yardımcı polislerin, sık sık evlere ani baskın düzenlediği ve bölgedeki sakinleri izlediği ve yıl boyunca 970'kezden fazla Uygurların evlerine baskın düzenlediği belirtiliyor.

Gözlemciler: Çin’in son yıllarda uluslararası toplumdan gelen baskılar nedeniyle sözde "kardeş aile" politikasını gevşettiği ve kamplardaki tutsakların çoğunu serbest bıraktık izlenimi yaratmaya çalıştığı ancak aslında sözde "kardeş aile" politikası ve Çin tarafından "mesleki eğitim merkezleri" olduğu iddia edilen ceza kampları politikasının hala devam ettiğinin birer kanıtı olduğunu Çin’in konuyla ilgili yaptığı açıklamalarının tamamen uluslar arası toplumu kandırmaya yönelik olduğunu söylüyor.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:istiqlalhaber
Bu Haberi 121 kişi okudu!
02/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.