Çin’den Kanada’ya Uygur tepkisi

Çin Dışişleri Bakanlığı, Kanada hükümetinin 10 bin Uygur Türküne sığınma hakkı verme kararını protesto edeceğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı'nın 3 Şubat'ta düzenlediği olağan basın toplantısında AFP muhabirinin “Kanada Temsilciler Meclisi geçtiğimiz günlerde 10.000 Uygur'a sığınma hakkı verilmesi teklifini onayladı. Çin buna nasıl tepki verecek? Karar resmi olarak uygulanırsa Çin-Kanada ilişkilerini etkiler mi?” şeklindeki sorusunu yanıtladı.

ÇİN’Lİ SÖZCÜ YALANLARINA DEVAM ETTİ
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, “şu anda Xinjiang’daki (Doğu Türkistan) toplum güvenli ve istikrarlı bir şekilde gelişiyor. İnsanlar barış içinde yaşıyor ve çalışıyor. Bölgede tüm etnik guruptan insanların insan haklarının güvence altına alınması konusu sürekli olarak gelişmektedir. Kanada tarafının gerçeğe saygı duymasını ve Xinjiang ile ilgili konularda kötü niyetle siyaset yapmayı bırakmasını istiyoruz. Olumsuz bilgi yaymaktan ve halkı yanıltmaktan vazgeçmesini istiyoruz.” İfadeleriyle yalanlarına devam etti.

KANADA UYGURLARA KAPILARINI AÇTI
Bilindiği üzere 1 Şubat'ta Kanada Parlamentosunda, Çin'den kaçan ve üçüncü ülkelerde emniyet kaygısı yaşayan 10.000 Doğu Türkistanlıyı iskanlı göçmen olarak Kanada'ya yerleştirilmesine yönelik bir karar taslağı, Başbakan Justin Trudeau, kabine bakanları ve tüm milletvekillerinin tam mutabakatıyla onaylanmıştı.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 413 kişi okudu!
06/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.