Çin’den Hollanda Savunma Bakanlığı’na siber saldırı

Hollanda merkezli iki istihbarat kurumu Salı günü yayınladıkları bir raporda, devlet destekli Çinli bilgisayar korsanlarının geçen yıl Hollanda Savunma Bakanlığı'nın dahili bilgisayar ağına sızdığını açıkladı.

Reuters’ın haberine göre, MIVD (Hollanda Askeri İstihbarat ve Güvenlik Servisi) ve AIVD (Genel İstihbarat ve Güvenlik Servisi) kısaltmalarıyla bilinen kurumlar, bilgisayar korsanlarının bakanlık ağı içindeki faaliyetlerini gizleyen sofistike bir kötü amaçlı yazılım geliştirdiklerini söyledi.

İki kurum ortak bir açıklama yaptı ve “Çin bu tür kötü amaçlı yazılımları bilgisayar ağlarında casusluk yapmak için kullanıyor. Kötü amaçlı yazılım özellikle kurumların sistemlerinde güvenlik duvarı olarak kullandıkları Fortigate cihazları için geliştirildi. Üretici (Fortinet) bu ürünü dünya çapında tedarik ediyor" ifadelerini kullandı.

İLK KEZ KARŞI KARŞIYA KALIYOR
Hollanda ilk kez Çin'in elektronik casusluk faaliyetlerine karıştığını duyururken, Pekin ve Lahey arasında ulusal güvenlikle ilgili gerginlikler de artıyor.

Hollanda'daki Çin Büyükelçiliği yorum talebine yanıt vermezken Pekin, siber casusluk iddialarını sürekli olarak reddediyor ve her türlü siber saldırıya karşı olduğunu belirtiyor.

Bir Fortinet sözcüsü ise olayla ilgili sorulara henüz yanıt vermedi. Geçtiğimiz Nisan ayında AIVD tarafından yapılan yıllık değerlendirmede, Çin'in Hollanda'nın ekonomik güvenliğine yönelik en büyük tehdidi oluşturduğu ve yüksek teknoloji şirketleri ile üniversiteleri hedef alan casusluk faaliyetlerinin devam ettiği belirtilmişti.

Ana hedefi, merkezi Hollanda'nın güneyindeki Veldhoven şehrinde bulunan ve bilgisayar çipi yapımında kullanılan makinelerin dünyadaki en büyük tedarikçisi olan yarı iletken üretim makineleri üreticisi ASML teşkil ediyor.

Yine geçtiğimiz Nisan ayında yayınlanan ayrı bir raporda MIVD “Çin, ihracat kısıtlamalarını aşmak da dâhil olmak üzere, Hollanda'nın uzay teknolojisini yasadışı yollardan elde etmeye çalışıyor” açıklamasında bulunmuştu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Kibrispostasi

Bu Haberi 487 kişi okudu!
08/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.