Çin’den Gulca katliamına ilişkin açıklama

Çin'in Türkiye'deki büyükelçiliği 5 Şubat'ta Gulca Katliamıyla ilişkin bir açıklama yayınlayarak, 27 yıl önce yaptığı insanlık dışı katliamı inkar etti ve katliamı anma eylemlerini ve Doğu Türkistanlı örgütleri karalamaya çalıştı.

5 Şubat 1997'de Çin askerlerinin Doğu Türkistan'ın Gulca kentinde Ramazan'ın son gününde, camide ibadet eden Uygurlara yönelik gerçekleştirdiği saldırıda yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti. 

Gulca katliamının 27. yıl dönümü nedeniyle bu karanlık günü ve aziz şehitleri anmak amacıya dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan Doğu Türkistanlılar çeşitli gösteri ve etkinlikler düzenledi. Özelliklede Türkiye'de yaşayan Uygurlar, Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği'nin 4 Şubat'ta tertip ettiği Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu önündeki protesto ve basın toplantısı Çin’i rahatsız etmiş olacakki resmi açıklama yapmak zorunda kaldı.

YALAN PROPAGANDA YAPTI! 
Çin'in Türkiye Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, "Çin'e yönelik ayrılıkçı güçler, Gulca’daki sözde “Gasp, darp ve kasten adam öldürme olaylarını asılsız bir şekilde çarpıtıyor.” propagandası yaptı.

Açıklamada Çinli yetkililer Gulca katliamıyla ilgili gerçekleri çarpıtarak tersine çevirip mağdur edebiyatı yapmaya çalışırken, Uluslararası toplumun Doğu Türkistan'daki toplu keyfi gözaltı, zorla kaybettirme, ceza kamplarını ve hapishanelerdeki işkence gibi sistematik soykırım politikalarını şiddetle eleştirdiği bir dönemde, hâlâ yalan propagandayla toplumu kandırmaya kalkıştı. 

İLGİLİ HABERLER: DOĞU TÜRKİSTANLI ÖRGÜTLERDEN REDDİYE

Bu hakta Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayetullah Oğuzhan, Birlik adına 6 Şubat'ta açıklama yaparak, "5 Şubat 1997'de Doğu Türkistan'ın Gulca Şehrinde Çin'in dini kısıtlama ve baskılarını barışçıl bir şekilde protesto eden masum halk üzerine acımasızca ateş açılarak katlettiğini, yüzlercesi ise soğuk hava koşullarında donarak şehit düştüğünü ve binlerce kişinin suçsuz yere tutuklandığını hatırlatırken, Uygurları hunharca katleden ve sistematik soykırım yürüten Çin'in, Doğu Türkistan halkını "terörist ve bölücü" olmakla suçladığını ve Doğu Türkistan'da işlediği insanlık dışı suçları yalan propagandayla gizlemeye çalıştığını” dile getirdi.

Ayrıca Oğuzhan, Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği olarak Çin'in, Gulca katliamıyla ilgili çarpık ve yalancı suçlamalarını , Doğu Türkistanlı örgütleri ve diasporadaki Doğu Türkistan halkına atılan iftiraları şiddetle kınarken, Çin’in asılsız iddialarını topyekün reddettiğini vurguladı.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 734 kişi okudu!
08/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.