Çin’den, Gulca’daki tutuklamalara ilişkin açıklama

Çin rejimi, geçtiğimiz günlerde ülke çapında başlatılan 3 aylık sözde “internetteki siber zorbalık, sahte haberleri, dedikoduları temizlemek ve çökertmek” adı altında soykırımı örtme çabası sonucu Gulca’da tutuklanan Uygur Türkleriyle ilgili  açıklama yaptı.

Çin halk ağında 12 Eylül yer alan habere göre İli Eyaleti Propaganda daire başkanlığınca düzenlenen olağan basın toplantısında konuşan Çinli yetkililer, sözde “internetteki siber zorbalık, sahte haberleri, dedikoduları temizlemek ve çökertmek” adı altında uygulanan keyfi tutuklamalar hakkında bilgi paylaştı. Ancak kimlerin tutuklandığı veya ne tür ceza uygulandığı hakkında net bir şey söylemedi.

HABER PAYLAŞANLAR TUTUKLANIYOR
Habere göre Gulca Şehrinden bir kişinin şiddetli açlık ve Çin’in keyfi karantina uygulamaları yüzünden kendini asarak intihar ettiği görüntülü haberi paylaşması sonucu devleti parçalama suçundan tutuklandığı ifade ediliyor.

Yine Gulca’dan bir diğer kişinin, girişleri tamamen kapatılan bir sitede pencereden “aç kaldık” şeklinde bağırarak sosyal istikrarı tehlikeye attığı gerekçesiyle sözde “fedailer” adı verilen beyaz tutum giymiş komünist memurlar tarafından tekme tokat dövüldüğünü videoya çekip ifşa ettiği için tutuklandığı, Bir başka kişi de keyfi karantinaları protesto etmek ve halkı sosyal medyadan protestoya kışkırttığı için tutuklandığı ileri sürülüyor.

HALKI TEHDİT EDİYOR
Başka bir kişinin de, sosyal medya aracılıyla sakinleri alınan tedbirleri delmeye ve evlerinden dışarı çıkmaya, hükümeti protesto etmeye çağırması nedeniyle tutuklandığı, ayrıca Korgas İlçesinden bir kişininde aynı şekilde halkı galeyana getirmek suçundan içeri alındığı ifade ediliyor.

Halkın açlıktan ölmesiyle hiç ilgilenmeyen Komünist yetkililer, salgının bu dalgası sırasında güya kafasına göre bilgi yayan çok sayıda insan olduğunu ve bu tür olaylarla ciddi şekilde ilgilenileceğini söyleyerek halkı tehdit ediyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 229 kişi okudu!
15/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.