Çin’den, farklı ideolojik görüşlere yönelik daha sıkı kontrol zulmü

Doğu Türkistan’ı adeta distopik bir dünyaya çeviren Çin Komünist Parti (ÇKP) rejimi, merkezi yönetime karşı tehdidi azaltmak amacıyla diğer etnik görüşlere yönelik sözde “önlemleri” ve buna karşı argümanları güçlendireceğini açıkladı.

 

Çin güney sabah Post’un 2 Şubat aktardığına göre, Çin'’li yetkililer ideoloji alanındaki risklerden kaçınmak için Çin Merkezi Etnik İşler Komisyonunca bütün sosyal paylaşım sitelerinde, Çin ortak bilincine aykırı her türlü etnik kökenlerle ilişkin, fikir ve tartışmalar üzerindeki kontrolün sıkılaştırılacağı bildirildi.

FARKLI GÖRÜŞLERİ SİNDİRİP ÇİNLİLİĞE ZORLUYOR!
Bilgilere göre Çin Merkezi Etnik İşler Komitesi yetkilileri, bütün yayın platformlarında diğer etnik gruplarla ilgili eserlerin yayınlanmasının düzenlenmesini ve farklı etnik gruplarla ilgili şikâyet ve mağduriyetlerin bir an önce çözüme kavuşturulmasını talep ediyor.

Ayrıca Çin ulusal kültürünün dünyanın gerikalanına tanınmasına yardımcı olmak için Çin edebiyatı ve Kültür sanatına daha fazla yatırım yapılması çağrısında bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER: “ÇİN ULUSAL ORTAK BİLİNCİ”

Çinli yetkililerin direktifleri, uluslararası toplum Çin'in Doğu Türkistan’daki sistematik asimilasyon ve insanlık dışı soykırım politikasını şiddetle eleştirdiği bir dönemde verilirken, Çin Komünist Parti Lideri Xi Jinping’ın yakın dönemde, diğer etnik grupların “Çin ulusal ortak bilinci” ne daha güçlü entegrasyonuna yönünde çağrıda bulunmasının hemen ardından gelmesi ise dikkatlerden kaçmadı.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 605 kişi okudu!
06/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.