Çin’den Dünyayı şaşkına çeviren açıklama

Çin Dışişleri sözcüsü, İsveç’teki “Kur’an yakma” eylemi nedeniyle Batı’yı “ikiyüzlülükle” suçladı ve Çin’in “inanç özgürlüğünü korumaya devam edeceğini” iddia etti.

Çin’in Doğu Türkistan’da 2016’dan beri kurulan Toplama kamplarında birçok Uygurun “Kur’an okumak”, “Dini ibadetlere katılmak”, “Sakal uzatmak” gibi suçlamalarla tutulduğu biliniyor.

KURAN YAKTI, CAMİ YIKTI
Uluslararası araştırma kuruluşlarına göre 2017-2020 yılları arasında Uygur Bölgesi’nde 8 bin 500 cami tamamen yıkılırken, 16 bin cami de ya kısmen yıkıldı ya da ağır bozguna uğradı. Milyonlarca Kuran-i Kerim, Hadis-i Şerif ve diğer Dini kitaplar yakılarak yok edildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, olağan basın toplantısı sırasında gelen bir soru üzerine Türkiye’nin İsveç Büyükelçiliği önündeki “Kur’an yakma” eylemi hakkında konuşarak “ikiyüzlülük” nasıl yapılır cümle aleme gösterdi.

Çin’in Türkiye Büyükelçiliği’nin aktardığına göre Mao, “Kur’an-ı Kerim yakma” eylemi gibi olayların meydana gelmesinin bazı Batılı politikacıların kendilerini “dini inanç özgürlüğüne saygılı” ilan etmelerindeki ikiyüzlülüğü gösterdiğini söyledi.

Mao, Çin’in her zaman olduğu gibi İslam ülkeleri ile medeni diyalogu ortaklaşa savunmaya ve Müslümanlar da dahil olmak üzere çeşitli grupların dini inanç özgürlüğünü korumaya devam edeceğini idda etti.

DİNİ İNANÇLARI YÜZÜNDEN CEZALANDIRILDI
Uluslararası basın ve insan hakları kuruluşları uzun yıllardır, Çin’in Doğu Türkistan’da 2016’dan beri var olan, uluslararası toplumun “toplama kampı” adını verdiği yerleşkelerde tutulan Müslüman Uygurlara dini vecibelerini yerine getirdiği ve dini kitaplar okuduğu için, yasadışı dini faaliyetlerle meşgul olmak gibi suçlamalar yönelttiğini ve bunu “aşırıcılık yanlısı” olarak belirlediğini savunuyor.

Kamplarda mağdur ya da çalışan olarak bulunmuş birçok tanık, dini inançları gerekçesiyle maruz kaldıkları işkence ve kötü muameleyi hem uluslararası medyada  hem de 2021 yılında insan hakları savunucularının çağrısıyla Londra’da oluşturulan özel bir mahkeme olan Uygur Mahkemesi’nde dile getirmişti.

Çin rejimi uzun yıllardır, “yeniden eğitim merkezi” diye adlandırdığı kamplarda tutulanların dini aşırılıkçı faaliyetlerden etkilendiği için eğitime tâbi tutulduklarını, yerleşkelerin varlığının inanç özgürlüğüyle bir ilgisi olmadığını iddia ediyor.

“KURAN OKUMAK” SUÇLANMA NEDENİ
BBC geçen sene Mayıs ayında, kamplarla ilgili Çin emniyet birimlerinden hack’lenen  sızıntı belgeler yayımlamıştı.

5 binin üzerinde Uygur hakkında oluşturulmuş dosyaların yer aldığı sızıntı belgelerde, kamplarda tutulma nedenleri olarak gösterilen suçlamalar arasında “Kur’an okumak”, “İslami kitaplarla ilgili çalışma yapmak”, “Sakal uzatmak” gibi faaliyetler yer alıyordu.

Avustralya merkezli düşünce kuruluşu Australian Strategic Policy Institute’un (ASPI) 2020’deki raporuna göre; 2017-2020 yılları arasında Doğu Türkistan’da bulunan 8 bin 500 cami tamamen yıkılırken, 16 bin cami de ya kısmen yıkıldı ya da ağır hasar gördüğünü raporladı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 285 kişi okudu!
04/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.