Çin’den BM Heyetine Engel: İzin Vermediler

Çin'in Uygur Türklerine yönelik zulmü araştırmak üzere Doğu Türkistan bölgesine giden Birleşmiş Milletler temsilcisi, Çin yönetiminin ''basın yasağıyla'' karşı karşıya kaldı.

23-28 Mayıs tarihleri ​​arasında gerçekleşecek olan Michel Bachelet'in ziyareti önce Guangzhou'da, ardından Çin'in Uygur Türklerine yönelik kötü muamelesi sebebiyle Doğu Türkistan bölgesine yaptığı ziyaret başladı. Uluslararası medya ve toplum tarafından "tarihi bir ziyaret" olarak nitelendirilen ziyaret, basına kapalı şekilde gerçekleşeceği bildirildi 

Reuters'te yer alan habere göre Çin hükümeti, bugün yaptığı açıklamada, Bachalet'in ziyaretinin "kapalı" olarak gerçekleştirileceğini duyurdu.

Çin dışişleri Bakanlık sözcüsü Wang Wenbin, Bachelet'in seyahatinde kendisine eşlik edecek medya temsilcilerine sahip olmayacağını ifade etti.

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ'NDEN ÇAĞRI

Uluslararası Af Örgütü bugün resmi web sitesinde Michelle Bachelet'i durumu mümkün olan en kısa sürede soruşturmaya çağıran bir bildiri yayınladı.

Bildiride uzun süre ertelenen bu ziyaretin, Çin’in Doğu Türkistan'daki sistematik soykırım ve insanlık dışı suçlarını örtbas etme girişimlerine karşı mücadele için önemli bir fırsat olduğunu, bu nedenle BM delegasyonun Çin'in bu ziyareti sahte propaganda olarak kullanmasına izin vermemesi gerektiğine vurgu yapılırken gerçekleri ortaya çıkarmaya çağrıldı.

BM heyetinin ziyareti kısıtlama olmaksızın sürdürmesinin zor olacağı ifade edilen bildiride, altı günlük ziyarette Doğu Türkistan'da Çin'in suçlarının çok azının görülmesinin mümkün olabileceği, Doğu Türkistan'daki siyasi kurbanlar ile asla görüşemeyebileceği, Çin’in ne yapıp edip, heyeti kendi göstermek istediği yerler dışında özgürce dolaşmasını engelleyeceği hatırlatıldı. Ayrıca BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'ne bir yıl önce tamamlandığı açıklanan Doğu Türkistan’la ilgili Raporunu bir an önce  yayınlaması çağrısında bulunuldu.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 135 kişi okudu!
24/05/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.