Çin’den ’beyin kanseri’ 73 yaşındaki Uygur kadına zulüm

Çin yönetimi, Doğu Türkistan'daki soykırım politikasına devam ediyor. Beyin kanserine yakalanan 73 yaşındaki bir Uygur annenin toplama kampına atıldığı ortaya çıktı. Kazakistan'da yaşayan Gülpiye Kazıbek'in Özgür Asya Radyosu'na (RFA) verdiği röportajda, 73 yaşındaki annesi Anarhan Kazıbek'in 2018 yılının Temmuz ayında Çin yönetimi tarafından beyin kanseri olmasına rağmen toplama kampına atıldığı ve 12 sene suçsuz bir şekilde hüküm giydiğini bildirdi.

"ANNEMİN TOPLAMA KAMPINDA VEFAT ETME İHTİMALİNDEN DOLAYI ÇOK ENDİŞELİYİM"
Gülpiye Kazıbek, "Annem ağır beyin kanseriydi. Doğu Türkistan'da kalan ablam, annemin ameliyatı için para biriktiriyordu. Fakat Çin yönetimi annemi hiç bir gerekçe göstermeksizin toplama kampına attı. Ablam annemin ağır hasta olduğuna dair hastenin raporlarını yerli hükumete vermiş olsada, Çinli yetkliler raporların hiç birini kabul etmedi. Ben annemin toplama kampında vefat etme ihtimalinden dolayı çok endişeliyim" ifadelerini kullanarak Çin'in ne kadar acımasız olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

BEYİN KANSERİ ANNE AĞIR İŞLERE ZOLANIYOR
RFA muhabirleri, Doğu Türkistan'ın Gulca şherindeki Baygöl Kadınlar Hapishanesine (Toplama kampı) ulaşarak Anarhan Kazıbek hakkında bilgi aldı. RFA muhabirlerinin hapishane çalışanları ile yaptığı telefon görüşmesinde Anarhan Kazıbek'in hastalığının ağırlaştığı öğrenildi. 

Ayrıca Anarhan Kazıbek'in beyin kanseri olmasına rağmen toplama kampında ağır işler yapmaya zorlandığı bildirildi. 

ÇİN'İN KAZAKİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİ BİLGİ VERMİYOR
Anarhan Kazıbek'in kızı Gülpiye Kazıbek, yıllardır annesinden haber alamadığını ve Kazakistan'daki Çin Büyükelçiliğine defalarca başvurmasına rağmen hiçbir sonuç elde edemediğini kayddetti. Gülpiye Kazıbek şu anda Kazakistan'daki toplama kampı mağdurları ile birlikte devamlı olarak Çin'in Kazakistan Büyükelçiliği önünde protesto eylemlerine devam ediyor. 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 729 kişi okudu!
11/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.