Çin’den Bazı Veriler Yayınlandı

Çin bu yıl Doğu Türkistan kaynaklarını yağmala girişimlerini güçlendirdi. Zorla çalıştırmayla elde ettikleri ürünlerinde Çin ve küresel pazara ihracatını büyük ölçüde arttırdı. Verilere göre yılın ilk yarısında Doğu Türkistan'ın toplam ihracat değeri 91.51 milyar Yuan’a ulaşmış, geçen yılın aynı dönemine göre %39,1’lik artış sağlandığı iddia ediliyor.

Çin için hayati öneme sahip “Bir Kuşak, Bir Yol” Projesinde Çin-Avrupa, Türkistan (Orta Asya) Trenleri, yıllardır Doğu Türkistan’dan çıkan daha çok kaynağı Çin’e kaçırmak ve zorunlu çalıştırma ürünlerini de Küresel pazara transfer etmede, var olan deniz ve hava taşımacılığının bir kısmını devralmış, ulusal ve uluslararası sevkiyatların hacmini devasa boyutlara ulaştıracak Doğu Türkistan demiryolu ile diğer gümrük limanlarından ülkeye giriş ve çıkış yapan trenlerin sayısını arttırmıştı.

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan 23 Temmuz 2022 tarihli habere göre, bu yılın başından itibaren Doğu Türkistan'ın tüm il, vilayet ve şehirlerinden dış ticaret bazında ithalat ve ihracatın genel durumu arttı. Yılın ilk yarısında Doğu Türkistan’dan çalınan doğal kaynak veya zorla çalıştırma ürünleri de dahil olmak üzere toplam ihracat değeri, geçen yılın aynı dönemine göre %49,3 artarak 74.74 milyar yuan’ı gördü.

SON ON YILIN EN YÜKSEK ARTIŞI
Bilgilere göre ocak-haziran aylarında Doğu Türkistan’daki limanların ithalat ve ihracat hacmi geçen yılın aynı dönemine göre %6 artışla 32.788 milyon ton’a ulaştı. Çin verilerinde Doğu Türkistan'ın ithalat ve ihracat büyüme oranı ise “Çin'de 5. Eyalet” olarak sıralanıyor. Nitekim sadece Haziran ayında Doğu Türkistan'ın toplam ithalat ve ihracat değeri geçen yılın aynı dönemine göre %68,5 artarak 24.1 milyar yuan'ı bulduğu ve bu yılın en yüksek seviyesini gördüğü aktarıldı.

Ayrıca, yılın ilk yarısında Doğu Türkistan'ın Çin’in “Bir Kuşak Bir Yol” yayılmacı planı kapsamında bölgesel ve ekonomik ortaklık anlaşmaları olan ülkelerle ithalat ve ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre sırasıyla 82.4 milyar yuan ve 5.54 milyar yuan’ı bulduğu, ticari hacminin de sırasıyla %45,7 ve %18,9 arttığı iddia edilirken, bu son on yılın en yüksek seviyesi olup, toplam ithalat ve ihracat değeri art arda altı ay boyunca yıllık bazda %20 arttığı öne sürülüyor.

“DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ SOYKIRIMI DERHAL DURDURMALI”
Türkistan Press editörü Muhammed Ali ATAYURT, Çin rejiminin Doğu Türkistan'dan gelen kaynakları tamamen kendi çıkarları için kullandığını, bu kaynakların sahibi olan yerli halka hiçbir fayda sağlamadığını ve şu anda Doğu Türkistan'ın kaynaklarını ve zorunlu çalıştırma ürünlerinin ihracatını artırarak genişlettiğini, Doğu Türkistan'da devam eden soykırımın yanı sıra bölge kaynaklarını sömüren işgalcilerin öz konusu trenlerle Çin’e kaynak kaçırdığını belirterek “Doğu Türkistan'daki sistematik soykırımın bir parçası olarak Uygurların köle gibi zorla çalıştırılması ve Toplama Kampları, zorla kısırlaştırma gibi suçlamalarla uluslararası toplumun baskıları büyüdü. Çin karşıtı bazı yaptırımlar alındı. Alınıyor. Ama, ne yazık ki Çin’in soykırımcı, sömürgeci ve yalancı, düzenbaz fıtratını değiştirme yada durdurmaya yetersiz kaldığını görüyoruz. Hele ki Çin bu sonuçlardan oldukça memnun. Oysa bu olay, sayısız masum insanın köleleştirilmesiyle dorudan bağlantılı ve de 100’den fazla ülke, 83’ten fazla küresel marka ile ilişkili. Asil olması gereken, bütün insanlık Çin mallarına #Boykot uygulayarak Doğu Türkistan’daki soykırımı derhal durdurmalı” diye kaydetti.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 294 kişi okudu!
26/07/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.