Çin’den 6 ülkeye vize muafiyeti

Çin, ülkeyi ziyaret edecek Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya ve Malezya vatandaşlarına tek taraflı geçici olarak vize muafiyeti sağlayacağını açıkladı.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip Çin, bu uygulamayla Çin virüsü (Covid-19) salgını sonrası ülkeye gelen turist sayısını önemli ölçüde artırmayı planlıyor.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasına göre, geçici vize muafiyeti 1 Aralık ile gelecek yıl 30 Kasım tarihleri arasında ülkeye turizm ve iş amacıyla gelenlerle birlikte arkadaş ve ailelerini 15 günden fazla olmamak koşuluyla ziyaret etmek isteyenleri kapsayacak.

ÇİN’DE YENİ SALGIN ALARMI
Çin virüsü Covid-19 salgını sırasında yaklaşık üç yıl boyunca “tam kapanma” uygulayan ve sınırlarını dış dünyaya kapatan Çin’in, son dönemde turizm sektörünü canlandırıp, ekonomisine katkı ve ülkenin imajına olumlu yönde katkı sağlamak için bu yönde adım attığı iddia ediliyor. Ancak Çin Medyasının yanı sıra küresel bir salgın gözetim sistemi olan ProMed'de yer alan "Çin'in kuzeyindeki çocuklarda tanı koyulmamış zatürre salgın vakaları" hakkında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafınca daha fazla bilgi istendiği bir dönemde, Çin rejiminin ülkelere geçici vize muafiyeti vermesi şüpheleri uyandırdı. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: sozcu, Hurriyet, Milliyet

Bu Haberi 286 kişi okudu!
27/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.