Çin’deki Yabancı Sermaye güvenlik endişesi yaşıyor

Çin ile Batı arasındaki gerilim gün seri artarken, Çin ile ortak girişimi olan bazı Yabancı yatırımcılar, çeşitli handikaplar yüzünden güvenlik endişeleriyle karşı karşıya. 

Radio France Internationale’nin (RFİ) 4 Eylül 2023 tarihli haberine göre, Çin’de faaliyet gösteren Yatırım bankası Goldman Sachs Çin egemen varlık fonu ile ortak iş yaptığı nedeniyle güvenlik endişesi yaşıyor.

Bilgilere göre ABD merkezli Yatırım bankası Goldman Sachs, daha önce Çin egemen varlık fonu ile ortak girişim fonu aracılığıyla ABD ve Birleşik Krallık'ta birçok şirket satın alıyor. Bu şirketler arasında İngiltere hükümetine hizmet veren bir siber güvenlik firmasıda olup, İngiliz Financial Times gazetesine göre, şirketin işi Batılı ülkelerden Çin’e gelen doğrudan yabancı yatırımları araştırmak, özellikle de Çin'den yatırım alan ülkelerin araştırılması, şu an Çin komünist rejiminin baskı rüzgarıyla karşı karşıya kaldı.

Financial Times muhabirleri, yakın zamanda, fon ve operasyonları hakkında doğrudan bilgisi olan birkaç kişiden ayrıntılı bilgi alarak, Goldman Sachs ve China Sovereign Wealth Fund Investment Co.'nun 2017 yılında bir özel sermaye yatırım fonu kurduğunu ve Fon’un 2,5 milyar dolar yatırım topladığı ve Goldman Fonunun finans ettiği yine yedi yan kuruluş daha olduğunu ortaya çıkardı.


İLGİLİ HABERLER: YABANCI YATIRIMCILAR ÇİN'DEN KAÇIYOR


Business Target Index'te küresel tedarik zincirlerini takip eden bir startup; bir bulut bilişim danışmanlığı, bir ilaç test şirketi ve bir yapay zeka sağlayıcısı; Drone'lara ve elektrikli arabalara pil sağlayan sistemler üreten şirketlerinde bu kapsamda olduğunu açıkladı.

Financial Times’a göre Goldman Sachs hiçbir iddiayı reddetmezken ve anlaşmanın devlet sermayesi tarafından, en azından Çin'den desteklendiğini bile söylemedi. 

AÇILIŞI ESKİ ABD BAŞKANI YAPMIŞTI  
Şu an suçlanan şirketler aslında eski ABD Başkanı Trump'ın Kasım 2017'de Çin'i ziyaret ettiği sırada China Investment Corporation ve Goldman Sachs, Çin-ABD İmalat İşbirliği Fonu kurulduğunu duyurmuştu. Bu fonlar esas olarak Amerikan sanayisine yatırım çekmekle vazifeliydi.

Financial Times'a göre, Pekin ile Batı arasında son yıllarda artan gerilimler arasında, Goldman Sachs, 2021'de dört, geçen yıl ise bir kez yatırım yaparak fonun faaliyetlerini hızlandırıyor. Bunlardan biri, Birleşik Krallık'ta kalite güvence, denetim ve danışmanlık hizmetleri şirketi olan Lawson Group, bu şirkette Çin sermayesinin bulunması nedeniyle güvenlik ihlali endişelerine yol açtığı belirtiliyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 577 kişi okudu!
06/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.