Çin’de yeni salgın korkusu

Çin’de ekim ayının ortasından bu yana hastanelerin solunum yolu şikâyetiyle gelen hastalarla dolup taşması “yeni bir salgın mı geliyor” endişelerini doğurdu.

Çinli yetkililer ülkenin kuzey bölgesinde bir zatürree salgınının baş gösterdiğini belirtti. Salgının grip ve solunum yolu enfeksiyonlarıyla ilişkilendirildiğini belirten yetkililer ayrıca ülkede etkili olan soğuk hava dalgasının da hastalıklarda etken olduğunu açıkladı.

DSÖ DAHA FAZLA BİLGİ TALEP ETTİ
Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü, hastalıkla ilgili Çinli kurumlardan daha fazla veri talep ederken, insanları enfeksiyon riskini azaltmak için adımlar atmaya çağırdı. Zatürree vakalarının özellikle çocuklarda arttığı belirtildi. Hastalığın etkili olduğu bölgelerde okulların kapatıldığı, hastalığın öğretmenlerde de görüldüğü bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DAÖ) Çin'den, ülkenin kuzeyinde çocuklar arasında yayıldığı bildirilen "tanı koyulmamış zatürre vakaları" hakkında daha fazla bilgi istedi.

Resmi medya dışındaki basın kuruluşlarında yer alan haberlere göre ülkenin bazı bölgelerindeki çocuk hastaneleri hasta çocuklarla dolup taşıyor.

İLGİLİ HABER: "TEDBİRLERİ KALDIRDIĞIMIZ İÇİN ARTTI"

Daha önce enfeksiyonla ilgili bilgi vermeyi reddeden Çinli yetkililer, bu kış grip benzeri hastalıklarda görülen artışı Çin virüsü (Covid-19) önlemlerinin kaldırılmasına bağlıyor.

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı DSÖ yaptığı açıklamada, Çin'i bulaşmayı azaltmak için önlem almaya çağırdı. Medyanın yanı sıra küresel bir salgın gözetim sistemi olan ProMed'de yer alan "Çin'in kuzeyindeki çocuklarda tanı koyulmamış zatürre vakaları" hakkında daha fazla bilgi istediğini söyledi.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: ProMed, WHO

Bu Haberi 565 kişi okudu!
25/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.