Çin’de demokrasi tiyatrosu başladı

 

96 milyon üyeli Çin Komünist Partisi ÇKP’nin 20. Büyük Kongresi’nde ÇKP elebaşı XiJinping yeniden parti lideri seçilecek.

96 milyon üyeye sahip Çin Komünist Partisi’nin büyük kongresi başladı. Parti kongresinde ÇKP ele başı XiJinping'in yeniden parti genel sekreteri seçilmesi bekleniyor. XiJinping, 2018’de ömür boyu başkanlık için öngörülen iki dönem görev sınırlamasını kaldırmış ve böylece Mart ayında üçüncü kez komünist Çin  başkanı seçilmesinin önünü açmıştı. Jinping, Kongre’nin açılış konuşmasında Tayvan’ın bağımsızlığına karşı çıkacaklarını vurguladı, “yoksullukla mücadelede” adı altındaki uygulamalarını ÇKP’nin büyük bir başarısı olarak öne sürdü.

DİKKAT ÇEKEN EGEMENLİK VURGUSU
ÇKP’nin kongresine ülke çapındaki yerel yöneticileri temsil eden 2300 delege katıldı. XiJinping açılış konuşmasında Tayvan politikasını bir kez daha tekrarladı: “Ayrılıkçılara ve dış müdahelelere karşı kararlığımızı ve ulusal egemenliğimizi, sınır güvenliğimizi koruma irademizi bir kez daha gösterdik. Tayvan’ın bağımsızlığına karşıyız.”dedi.

Jinping ayrıca ÇKP’nin yoksulluğa karşı dünyadaki en büyük savaşı yendiğini idia ederek Doğu Türkistan’daki köle işçi çalıştırma suçunu örttü.

Kongre’nin sonunda Jinping’in 7 kişilik A takımını açıklaması bekleniyor, Muhtemelen bazı isimler değişecek.

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

 

Bu Haberi 426 kişi okudu!
17/10/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.