Çin’de Covid ölümleri arttı. Tabut yetişmiyor

Çin'in kuzeyindeki Shanxi bölgesinde tabut üreticileri yoğun şekilde çalışıyor. Yeni kesilmiş ağaçlarda oyma yapan Çinli zanaatkarların geçtiğimiz ay boyunca 7/24 durmaksızın çalışmalarına rağmen covid ölümleri yüzünden tabut yetiştirmekte zorlanmakta olduğu öğrenildi.

BBC’nin haberine göre Shanxi’de bir müşteri, ölüleri için tabut bulamadığını, her yerde tükendiğini,  kara mizah karışık, cenaze işlerinde çalışanların "resmen servet edindiğini" aktarıyor. Nitekim Çin'de Çin virüsü Covid-19 kaynaklı ölümlerin ciddi oranda arttığı, gerçek sayı hakkında tartışmaların alevlendiği görülüyor.

BİR HAFTADA 80 BİN ÇİNLİ ÖLDÜ
Epidemolojist Vu Zunyou'ya göre, Çin'de Aralık ayında kısıtlamaların gevşetilmesinden bu yana nüfusun yüzde 80'i, ki bu 1 milyardan fazla kişi demek, Covid enfeksiyonuna yakalandı. Geçtiğimiz hafta, bir haftadan kısa süre içinde 13 bin kişi Covid yüzünden öldü. Aralık'tan bu yana ise 80 bin kişi bu şekilde hayatını kaybetti.

Bahsedilen ölümler hastanelerde gerçekleşti. Kırsal bölgelerde ise kısıtlı sayıda tıbbi merkez var ve evinde ölenler genel sayılara eklenmiyor. Rejim hükümeti ise Köylerde ölenlerle ilgili tahmini dahi olsa bir resmi sayı açıklamıyor.

YENİ YIL TATİLİ ÖLÜMLERİ ARTTIRABİLİR
Bilindiği üzere her yıl milyonlarca kişi, Çin yeni yılını kutlamak için ailelerinin yaşadığı kırsaldaki bölgelere gidiyor.

Genç nüfusun çoğunluğu şehirlerde olması dolaysıyla köyler daha çok yaşlı insanların yaşadığı yerler haline geldiği için Çin tatili döneminde riskler daha da artıyor. Milyonlarca insan ziyaret için büyük şehirlerden ailelerinin yanına, yani köylere gidiyor.

Bu yıllık tatil dönemlerinde yapılan ziyaretlerin Çin virüsünün Çin geneline daha hızlı yayılmasına ve ölümleri artırmasına sebep olmasından korkuluyor.

Rejim Hükümeti ailelerinde virüs geçirmemiş yaşlılar olanların, şehirlerden ziyarete gitmemeleri konusunda uyarıyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 453 kişi okudu!
28/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.