Çin’de çok sayıda kuruluş kapatıldı

Pekin hükümeti, Komünist parti rejiminin güvenliğini korumak adına bu yıl baskı uygulamayı güçlendirirken, 3. aşamada yerel bazı sosyal hizmet kuruluşlarını yasa dışı belirleyerek, kapatılmaya başladı.

Çin Halk Ağına göre, Çin Sosyal Hizmetler Bakanlığı sözde "yasadışı sosyal hizmet kuruluşlarına karşı temizleme hareketi” adı altında baskıcı politika başlatmış olup, 1 Eylül 2023'te, 3. aşamada yasa dışı belirlenen bazı sosyal hizmet kuruluşlarının bir listesini açıkladı.

Bilgilere göre Çin rejiminin yasa dışı belirlediği örgütler arasında, Çin Sanat Geliştirme Derneği, Devlet Kültür ve Sanat Derneği, Çin Stratejik Gelişim Bilimsel Mühendislik Araştırma Bilim Derneği, Ulusal Dil ve Edebiyat Eğitimi Araştırma Merkezi, Çin Pushi Kültürü Araştırma Derneği, Çin Matematik Eğitimi Araştırma Derneği, Çin İnşaat İhale ve Tedarik Derneği, Çin "Tek Kuşak, Tek Yol" Ticaret Odası, Ulusal Sosyal Psikolojik Hizmet Değerlendirme Merkezi ve Çin Ürün Kalitesi Denetleme Kuruluna bağlı on birim yer alıyor.

HALKA SEFERBERLİK ÇAĞRISI
Çin Sosyal Hizmetler Bakanlığı ayrıca Çin vatandaşlarını bu kuruluşların faaliyetlerine ilişkin bilgi, soruşturmayı hızlandıracak ipuçlarını ilgili makamlara bildirmesi için seferberlik çağrısı yaptı.

Gözlemciler Çin rejiminin Doğu Türkistan'da sistematik soykırımı devam ettiğini, insanlığa karşı suç işlediğini, Tibet'te yürütülen asimilasyon politikası, Tayvan ve esareti altındaki bölgelere yönelik devlet terörü nedeniyle uluslararası toplum tarafından şiddetle eleştirildiği bir dönemde, soykırımcı Xi Jinping’in yakın zamanki Doğu Türkistan ziyareti sonrası her şeyin değiştiğini, yaşanan son gelişmelerin aslında, Çin Komünist Partisine (ÇKP) muhalif her türlü farklılık ve muhalif anlayış, kültür medeniyet dahi kökünü kazımak için geliştirdiği bahane olduğunu kaydetti.


İLGİLİ HABERLER: DOĞU TÜRKİSTAN’DA YÜZLERCE KURULUŞ KAPATILDI

Geçen yıl 22 Şubat tarihinde Doğu Türkistan’daki Sözde “Xinjiang sosyal hizmetler idaresi”, "Sosyal organizasyonların yasal süreci, yetki belgesi ve Sertifika, kaşe, faaliyet izni Tescil Tebliği" başlıklı bir genelge yayımlayarak, Uygur geleneksel kültür medeniyeti, Araştırma ve Eğitim çalışmalarıyla ilgili topluluklar, okullar, kurslar, cemiyet ve birlikler gibi 160’tan fazla sivil toplum kuruluşunu kapatma emri çıkarmıştı. 

Oysa listede adı geçen kuruluşların tamamı, Çin komünist Parti (ÇKP) idaresinin kontrolü dışında herhangi bir hareket etmeyeceğine bakılmaksızın fesih edilmesi dikkatlerden kaçmadı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 461 kişi okudu!
06/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.