Çin, Cumhuriyetlerin kalıntılarını imha ediyor!

Çin rejimi Doğu Türkistan’ı Çinlileştirme hedefine ulaşmak için Uygur kültür medeniyetine ait her her şeyi yasaklayıp yok etmekle kalmıyor, aynı zamanda 1933 ve 1944 yılları iki defa bağımsızlığını ilan ederek kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyetlerinin değerli tarihi kalıntılarını da imha ermek için geri topluyor.

13 Kasım'da Kamp tanığı Zümrat Davut Hanımın Çin kaynaklı sosyal medyaya dayandırdığı bilgiye göre, Çin hükümeti taşeron firmalar kullanarak ,Doğu Türkistan Cumhuriyetleri döneminde kullanılan tarihi madeni para ve akçeleri geri alacağını duyurdu. 

EN YÜKSEK FİYATTAN GERİ TOPLUYOR
Görsel İlanda, 1 ile 2 milyon arasında en üst fiyattan 10 adet madeni paranın satın alınacağı ve bu paralar arasında Doğu Türkistan Cumhuriyeti'nin kalıntıları olan bazı değerli tarihi kanıtlarında yer aldığı dikkat çekiyor.

“KAŞGAR’DA BASILMIŞTIR!”
Bunlardan biri de 12 Kasım 1933'te kurulan Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti döneminde Kaşgar Darphanesi tarafınca basılan Madeni para olup, Madeni paranın bir yüzünde Eski Uygur Türkçesiyle «جمهورىيت اسلامي شرقي توركستان، (١) مسكوك ١٣٥٢ سنة» Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti, Hicri 1352 yılı, 1. sayı) baskısı bulunuyor. 
Madeni paranın diğer yüzünde ise «ضرب كاشغر»  (Kaşgar'da basılmıştır) yazısı bulunuyor. “DOĞU TÜRKİSTAN’I” TARİHTEN SİLMEK İSTİYOR 
Çin, yıllardır Doğu Türkistan halkını toplama kampları ve cezaevlerinde rızası dışında alıkoyarak, dini inancı ve kültürüyle ilgili her şeyi yasakladı. Uygurca Kitap, yazılı eserleri yasaklamış ve bu süreçte pek çok Din adamı, bilim adamı, akademisyen, vatanperver şahsiyetleri zoraki kaybettirmiştir. Uygur halkının manevi zenginliğini yok eden Çin, şimdi de işgal altındaki Doğu Türkistan İslam Cumhuriyetinin Tarihte bıraktığı izleri, Devlet nişanını, onu simgeleyen sembol ve motifleri, bağımsızlığının fiziki kanıtı hesaplanan madeni paraları yüksek fiyatlarla geri toplayıp imha etmek için çaba sarf ediyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1154 kişi okudu!
17/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.