Çin camileri yıkarak İslami Çinlileştirmeye çalışıyor

Amerika Ulusal Yayın Kurumu (NPR) 25 Ekim'de "Çin hükümeti camilerin kubbelerini yıkarak İslami daha da Çinlileştirmeye çalışıyor" başlıklı bir makale yayınladı.

Makalede, Çin hükümetinin geçtiğimiz günlerde Hui Müslümanlarının yaşadığı bölgelerdeki tüm camilerin kubbelerini yıkarak İslam'ı ortadan kaldırmaya çalıştığını ve Çinli olmayan tüm milletleri Çinlileştirmek için elindeki tüm imkanları kullandığı belirtiliyor.

Makalede yine, Çin'in başka milletlere yönelik tutumunun XiJinping'in yönetimi sırasında tam bir "Çinlileşme"ye dönüştüğü, Çin Komünist Partisi'nin XiJinping liderliğindeki asimilasyon politikasının, "Çinlileştirme" stratejisinin resmi olarak Çin hükümetinin belgelerine ve açıklamalarına dahil edildiği vurgulandı.makalede uzmanlar, Çin Komünist Partisi tarafından tanıtılan "Çinli" veya "Çin özellikleri taşıyan" sıfatının yalnızca ve yalnızca ortak Çin dilinde konuşmak, Çin kültüründe yaşamak ve Çin dışındaki tüm kültürel faktörleri, yabancı etkileri şiddetle reddetmek anlamına geldiğine dikkat çekiyor.

Son yıllarda Çin hükümeti tarafından Doğu Türkistan’daki cami ve mezarlıkların büyük çaplı yıkım dalgası ve binlerce caminin yıkıldığına dair kanıtlar, çeşitli medya kurluşları tarafından düzenli olarak rapor ediliyor.

Uygur İnsan Hakları Projesi ve Avustralya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü tarafından geçen yıl yayınlanan geniş çaplı bir rapora göre, Doğu Türkistan’da 16.000'den fazla cami ve mezarlığın yıkıldığı ortaya konuluyor.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:RFA
Bu Haberi 229 kişi okudu!
27/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.