Çin Büyükelçisi Avustralya'da Güçlü Protestoyla Karşılaştı

'Uygurlar Teröristtir' Diyen Soykırımcı Çin'in Avustralya Büyükelçisi Xiao Qian, Sidney'de katıldığı bir panelde Doğu Türkistan’lılar tarafından Protesto edildi ve “soykırım” suçlusu olarak nitelendi.

24 Haziran Çin'in Canberra Büyükelçisi Xiao Qian, Sidney Teknoloji Üniversitesinde düzenlenen bir panelde Avustralya-Çin ilişkilerine dair açıklamalarda bulunuyordu. Tam bu sırada Avustralya’da yaşayan Uygur Türklerinden Bahtiyar isimli kişi Çin’i protesto ederek "Ben bir Uygurum ve terörist değilim" diye haykırdı. Uygur protestocu soykırımcı Çin'in Doğu Türkistan'daki soykırımı durdurmasını istedi. Protestocu güvenlik görevlileri tarafından dışarı çıkarıldı.

"ÖZGÜR TİBET, ÖZGÜR HONG KONG, ÖZGÜR DOĞU TÜRKİSTAN"
Soykırımcı Çin’in Avustralyalı elçisi konuşmasına devam edecekken Aktivist Drew Pavlou da  "Özgür Tibet, özgür Hong Kong, özgür Doğu Türkistan" yazan bir pankartla ayağa kalkıp Çin’in Doğu Türkistan’da toplama kampları başta olmak üzere milyonlarca Uygura soykırım uyguladığını ve Tibet, Hong Kong’daki insan hakları ihlallerini dile getirerek salondakilerin dikkatini çekti.

O sırada Çinli büyükelçinin aval aval bakışları ise Soykırım Mağduru Uygurların yarasına bir nabzı olsun melhem oldu.

Çin'in Canberra Büyükelçisi Xiao Qian,  konuşmasında Avustralya’nın, Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei'in ülkede 5G ağ altyapısı kurmasına yasak getiren kararını ilişkileri bozan "ilk kurşun" olarak nitelendirdi.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 186 kişi okudu!
25/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.