Çin, büyük çaplı soruşturma başlattı

Çin Komünist Partisi ÇKP, sarsılan siyasetini ve ülke ekonomisini istikrara kavuşturmak için 1 Ağustos'tan 20 Ağustos'a kadar sürecek olan 9. büyük ölçekli soruşturma operasyonu başlattı.

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan 3 Ağustos 2022 tarihli haberine göre, Çin Komünist Partisi (ÇKP) sarsılan siyasetini ve ekonomisini istikrara kavuşturmak için 1 Ağustos'tan 20 Ağustos'a kadar 9. büyük soruşturma operasyonunu başlattı.

Çin'in ondan fazla kentinde devam edecek olan operasyonun amacı, Komünist müfettişlerin çürükleri bulup sorunu çözmesi için ipuçları bularak sorunun takibini yapmak olduğu bildirildi.

Bilgilere göre Çin Merkez Komitesi Denetim ve teftiş daire başkanlığı, 3 Ağustos'tan itibaren aşağıdaki konularda halktan ipuçları toplayacak.

ÇİN ULUSAL KONGRESİNİ ETKİLEYECEK
İpuçları toplamak için ana noktalar şunlar, merkezi hükümetin politikaları ve önlemlerinin uygulanmaması, büyük altyapı inşaat projeleri için karmaşık onay prosedürleri, enerji kullanımında kilit faktörlerin garanti edilmemesi, işin programa göre başlatılmaması veya dönüşüm projeleri üzerindeki yolsuzluklar, İnşaatın yavaş ilerlemesi, muafiyet politikasının kötüye kullanılması, nüfuzunu kullanarak idari kaynakları tekele indirmek, gayrı resmi hizmet, düzensiz masraflar yapmak.

Gözlemciler, Çinli komünistlerin Doğu Türkistan ve Tibet'te işledikleri barbarca zulüm ve baskı, sistematik soykırım suçları nedeniyle uluslararası toplumun ağır baskısı altında olduğunu ve Pandemiyle birlikte Çin’in kendi halkına yaptığı haksızlıkların, yolsuzlukların, acımasızca mudahelelerin Çinlilerinde tepkisini çektiğini, bu atmosferin Çin Komünist Partisi'nin kasımda olması beklenen 20. Kongresine de etkisi olacağını belirtti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 195 kişi okudu!
06/08/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.