Çin bu yıl 37 bin Çinliyi Doğu Türkistan'a yerleştirdi

Çin, Doğu Türkistan'daki sistematik soykırım uygulamaların bir parçası olarak Çinli yerleşimcileri bölgeye yerleştirmeye devam ediyor ve Doğu Türkistan halkını çeşitli bahanelerle zorla çalıştırmak üzere Çin'e sürgüne gönderiyor. Çin, 2022 yıl içerisinde “Batı Bölgesi Gönüllüleri” adı altında 36.700 sözde üniversite mezunu Çinliyi “yeniden işe alım” için Doğu Türkistan ve Tibet'e yerleştirdi.

Doğu Türkistan’daki Xinjiang gazetesinin haberine göre, devlet kontrolündeki Medya kuruluşları ve yerel sosyal medya, Hükümete ait sosyal yardım ve insan kaynakları kuruluşları, Çin’in “köle işçi çalıştırma” politikası kapsamında sözde “kırsal işgücünü işe yerleştirme” adı altında yoğun ve geniş çapta Çinli şirketlerin teşvikini yapıyor.

Çin halk ağında çıkan 2 Ağustos 2022 tarihli haberine göre, Çin Komünist Gençlik Birliği Merkez Komitesi 1 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde Çin'in dört bir yanından Çinlileri Batı bölgesine (Doğu Türkistan’a) göndermek için bir tören düzenlediğini açıkladı. 

ÇİNLİLERE PRESTİJLİ YAŞAM VAAT EDİLİYOR

Doğu Türkistan’ın Çinlileştirilmesi için toplanan 36.700 sözde genç gönüllü Çinlilerin, “Çin'in 2022 Batı Bölgesi kalkındırma Planı” çerçevesinde Komünist Gençlik Birliği'nin “üniversite öğrencileri hizmet planı” adı altında merkezi hükümetin desteğiyle Doğu Türkistan’da yeni düzenlerinin kurulacağını belirtti. 

Bilgilere göre, Doğu Türkistan'a yerleştirilecek olan Çinli Komünist gençler, Uygurlara yönelik uygulanan sistematik soykırımın bir parçası olarak “kırsal kesimlerde Çince eğitim”, ve “komünist ideolojisi aşılamak”,  “kalkınmaya hizmet etmek”, “sağlam temel oluşturmak”, “kırsal toplumu yönetmek”, sözde “Xinjiang’a hizmet etmek” gibi görevleri üstlendiği ifade ediliyor.

Çin haber kaynaklarına göre bu yıl, Çin genelinde 2.300'den fazla üniversiteden 250.000'den fazla lisans ve yüksek lisans öğrencisi Çinli mezun oluyor. Çoğu da Çin’in Doğu Türkistan'ın Çinlileştirilmesini amaçlayan “üniversite öğrencileri hizmet planı”na kaydolduğu öğrenildi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 215 kişi okudu!
05/08/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.