Çin BM’de kılıktan kılığa girdi

Çin, BM İnsan Hakları Konseyi 48. oturumunda Çin’in kalkınma hamlelerinden bahsederken Doğu Türkistan’da Çin karşıtı güçlerin suçladığı gibi “soykırım” yapılmadığını, Uygurların güllük gülistanlık içerisinde yaşadığınıiddia ederek yine suçu inkar etti.

Çin Haberler ağının bildirdiğine göre BM İnsan Hakları Konseyi'nin şu anki oturumunda Doğu Türkistan’daki Xinjiang hükümetinin etkisi ve baskısı altında Cenevreye getirdiği Kızılsu Kırgız bölgesinden gelen bir Tacik kadın ve Aksu'dan seçilen bir Uygur işçi, "Xinjiang’daki azınlık milletler temsilcileri" olarak tanıştırılıp yalan ifade vermeye mecbur edildi.

Çin, yüz binlerce Uygur ve diğer Müslüman milleti "yoksulluktan kurtarmak" adında kendi evlerinden alıp “Sanayi ve endüstri parkı” adı verdikleri Fabrika şehirlerin çevresindeki toplu konutlara yerleştirdi ve sakinler Çin işletmelerine köle işçi olarak güya işe yerleştirildi. Çin’in köle işçi çalıştırma politikası uluslararası toplumahala “istihdam” diye savunuluyor.

BM Genel Kurulu'nda, konuşan Kızıl su Eyaletinden gelen, Kerman adındaki Tacik kadın, daha önce kendi eyaletinin doğasının iyi olmadığı, az gelişmiş olduğunu, Çin hükümetinin sivilleri aydınlık, konforlu binalara yerleştirme politikasını yürüterek iyi bir yaşam sunduğunu ifade ederken Çin’i vatan demeye ve İşgalcı Çin komünist parti hükümetine teşekkür edeceğini ifade etmek zorunda kaldı.

Aksu'dan katılan Tursun adlı Uygur işçisi, önce işini tanıtarak bu işe “mesleki eğitim merkezi" yoluyla kabul edildiğini, çeşitli sosyal yardımları aldığını, ayrıca güvenli üretim ve teknik eğitim aldığını, temel hak ve hukukunu, dini inançlarını güvence altına aldığını ve hatta çalıştığı ortamda özel olarak mescitbile yapıldığını anlatarak uluslararası toplumun tüm suçlamalarını yalanlayan propagandalar yaptı.

Tianjin Üniversitesi'nin yakın tarihli bir raporunda, Uygurları yerinden ederek başka bölgelere yerleştirmenin, onların dağılmalarını ve nüfus artışlarını kontrol etmenin etkili bir yolu olduğu vurgulanıyor.

Gözlemciler Çin'in Uluslararası toplumun güçlü tepkisiyle karşı karşıya kaldığı bir dönemde Birleşmiş Milletler ‘de(BM) Doğu Türkistan’daki sistematik Soykırım politikasını savunarak etkisi ve baskısı altındaki Uygurları yalan ifade vermeye zorlayarak suç işlediğini belirtti.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak: RFA
Bu Haberi 145 kişi okudu!
25/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.