Çin, “Bir Kuşak, Bir Yol” da küçük projelere yönelecek

“Bir Kuşak, Bir Yol” Girişimi’nin 10 yıllık planını ortaya koyan bir hükümet belgesinde, Çin’in girişimde yer alan ülkelere yuanın daha fazla kullanılması için baskı yapacağı ve küçük projelere öncelik vereceği bilgisi yer aldı.

Ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan olumlu sonuçlar hedefleyen bu projelerin aynı zamanda da hızlı etki yaratması bekleniyor.

YUANIN YAYGINLAŞMASI İÇİN BASKI YAPILACAK
Belgede, Çin’in “Bir Kuşak, Bir Yol” Girişimi kapsamında uygulanan projelerde yuanın küreselleşmesini teşvik etmeyi de planladığı bilgisi yer aldı. Söz konusu belgelerde ayrıca, Çin'in “Bir Kuşak, Bir Yol” Girişiminde yer alacak ülkelerle ikili iş birlikler aracılıyla yerel para birimlerinin kullanımını istikrarlı bir şekilde ilerleteceği kaydedildi. Finansal kurumların yurt dışı yatırımlarda yuanın daha fazla kullanılmasını teşvik edeceği de belirtildi.

Çin'in “Bir Kuşak, Bir Yol” projesi kapsamında yapılan altyapı yatırımlarına verdiği borçlardan alacağı 1 trilyon doları aştı. Ancak son yıllarda pandemi ve Çin'deki yavaşlamanın küresel ekonomiyi yavaşlatması nedeniyle ivme azaldı.

PROJE, 6 ANA KARA GÜZERGAHTAN OLUŞUYOR
“Bir Kuşak, Bir Yol” Girişimi, 6 ana kara güzergahı ve Deniz İpek Yolu'ndan oluşuyor.

Çin'den Avrupa'ya uzanan ilk güzergah, "Yeni Avrasya Kara Köprüsü" (NELB) olarak adlandırılıyor. Doğu Türkistan’dan başlayarak Hazar Denizi'nin kuzeyinden Kazakistan üzerinden Rusya'nın batısına, oradan Doğu Avrupa'ya ve Almanya'ya kadar uzanan bir demir yolu ulaştırma ağı oluşturuyor.

“Bir Kuşak, Bir Yol” Girişimi, yalnızca kıtaları kateden güzergahları değil aynı zamanda Çin'in çevresindeki coğrafi nedenlerle erişimin zor olduğu Himalaya ve Sibirya bölgeleriyle de kara bağlantılarını artırmayı hedefliyor.

ÇİN VERİ PEŞİNDE 
Öte yandan “Bir Kuşak, Bir Yol” projesinin diğer ayağı olan “Dijital İpek Yolu” alt yapı girişimiyle de Ülkelerin veri zenginliğine göz diken Çin, etkisi altına aldığı ülkelerde standartları belirlemenin peşinde koşuyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: BloombergHT

Bu Haberi 342 kişi okudu!
27/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.