ÇİN BELGELERİ, 8 MİLYON İNSANIN TOPLAMA KAMPLARINDA OLDUĞUNU ORTAYA KOYDU

Çin hükümeti Doğu Türkistan diasporasının şikayetlerini veya kamplarla ilgili haberleri sürekli olarak yalanlasa da, son altı yılda en az sekiz milyon insanın sözde "eğitim merkezi" dedikleri ceza kamplarında tutulduğunu açıkladı.

İngiltere merkezli Sun gazetesi 18 Eylül verdiği haberde 2014'ten bu yana Doğu Türkistan’da her yıl en az bir milyon insanın eğitildiğini, Kamptan ayrıldıktan sonra Çin hükümetine göre, "Xinjiang halkının Çin komünist partisinin istihdam politikaları yoluyla ekonomik kalkınma ve istikrarının iyileştirildiğine inandıkları iddia ediliyor.

ARAŞTIRMACILAR ZULMÜN SİSTAMATİK SOYKIRIM OLDUĞU KANAATİNDE
Konu üzerinde The Guardian gazetesinin 18 Eylül tarihli raporunda ise Alman asıllı Çin uzmanı Adrian Zenz, insanların toplama kamplarına eğitim bahanesiyle yoğunlaştırıldığını ve yarı askeri düzeyde çalıştırıldığını ortaya koyuyor.

Adrian Zenz’e göre Doğu Türkistan’ın Güneyindeki kırsal bölgeler ve şehirler Çin’in ana hedeflerinden biri olduğu, 2020'nin başından beri çok sayıda Uygur'un "fazla emek" adı altında Çin vilayetlerine yerleştirildiği ve bu insanların büyük çoğunluğu önce kamplara hapsedildiği sonra kamplara yakın fabrikalarda zorunlu çalıştırmaya tabi tutulduğu öne sürülüyor.

Muhammed Ali ATAYURT
Kaynak: http://istiqlalhaber.com/
Bu Haberi 948 kişi okudu!
21/09/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.