Çin Arap dünyasını kandırıyor!

Bilindiği üzere Çin rejimi Doğu Türkistan halkına karşı yapılan sistematik soykırımın bir parçası olarak, Toplama Kampları, köle işçi çalıştırma, zorunlu kürtaj başta olmak üzere insanlık dışı zulüm politikası izliyor. Bazı ülke hükümetleri Çin ile olan Ticari çatışmaları kapsamında yaptırımlar uygularken, insan hakları savunucu kuruluşlar da giderek artan soykırıma karşı seslerini yükseltiyor.

Ancak Çin rejiminin Doğu Türkistan’daki sistematik soykırım politikalarını gizlemek ve “Mutlu Uygur” imajı yaratma maksadıyla düzenlediği göz boyama gezileri ve buna İslam dünyasından bazı ülke delegelerini propaganda aleti yapmasına tepkiler çığ gibi büyüyor. 

ARAP HEYETİ, KUKLA YETKİLİLER KARŞILADI
İstiqlal TV ekibinin mercek altına aldığı Çin medyasına göre 27 Mart’ta bazı Arap ülkelerinin siyasi parti temsilcileri, Çin’in daveti üzerine Doğu Türkistan'da bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi.

Bilgilere göre, Doğu Türkistan’daki sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi" parti komitesi sekreteri Ma Xingrui, Cumartesi günü öğleden sonra bazı Arap ülkelerinin siyasi parti temsilcileriyle Urumçi'de bir araya geldi. 

Görüşmeye Çinli yetkililerin yanı sıra Doğu Türkistan’daki sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi" Çin Komünist Parti üyesi hükümet başkan yardımcısı kukla yetkililerden İlzat Ahmetjan, Abdurakip Tömürniyaz ve diğer isimler de katılım sağladı. 

İLGİLİ HABERLER: “MUTLU UYGUR” PROPAGANDASI YAPILDI

Ma Xingrui Arap delegelere, Doğu Türkistan'daki mevcut durumu anlatırken; sözde "Xinjiang’daki her millet halkı barış ve huzur içinde beraber yaşıyor. Bunu hazmedemeyen bazı Batılı ülkeler bölge istikrarını ve Çin’in kalkınmasını baltalamak için yalan haberler yayarak toplumu yanıltıyor.” şeklindeki açıklamalarıyla Bölgede işlenen sistematik soykırımı örtbas etmeye çalıştı.

Ayrıca Gezide Urumçi’de bulunan ve Dini Propaganda aracı olmaktan başka vasfı olmayan sözde “Xinjiang İslam Enstitüsü” müdürü Abdurakip Tömürniyaz, bölgede dini özgürlüğün Çin yasalarıyla korunduğu yalanını ortaya atarak, Müslümanların komünist parti himayesinde, tarihten beri ilk kez dini özgürlüğünü doyasıya yaşamakta olduğunu savundu. 

Doğu Türkistan’ı ziyaret eden ekip arasında Filistin El-Fetih Devrimci konsey üyesi Bassam Zakarni, Suriye'nin İdari Kalkınmadan Sorumlu eski Devlet Bakanı, aynı zamanda Suriye Komünist Partisi Siyasi Büro üyesi Abdullah Halil, Lübnan Sosyal Kalkınma Partisi Başkan Yardımcısı ve Mısır Komünist Partisi Merkez Komitesi üyesi gibi güçlü Çin sempatizanı kişilikler yer alıyor.

Çin propagandasına alet edilen Arap ülkeleri siyasi parti temsilcileri Çin medyasına verdiği röportajda Doğu Türkistan’da her etnik gruptan insanların barış ve huzur içinde yaşadıklarını ve dini inanç özgürlüğünün tam anlamıyla sağlandığını, burada gördüklerini ve duyduklarını daha çok insana anlatacaklarını dile getirerek Çin’den övgüyle bahsetti.

İLGİLİ HABERLER: İSLAM DİNİNE TOPYEKÛN SAVAŞ AÇTI

Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatları Birliği (UDTSB), Arap heyetinin kutsal Ramazan ayında Doğu Türkistan'a yaptığı utanç verici sözde “Xinjiang ziyareti” ve de Çin’in Doğu Türkistan'daki Soykırım politikasını Desteklemesi ile ilgili yazılı Basın açıklamasında bulunarak şiddetle kınadığını bildirdi.

Çin rejimi 2018’de yasalaştırdığı “13. beş yıllık plan” döneminde, Doğu Türkistan'ın işgalinden bu yana görülmüş en şiddetli zulüm politikasını uyguladı. Bu süre zarfı içerisinde milyonlarca Doğu Türkistanlıyı hapishane ve Toplama kamplarına hapsetmenin yanı sıra İslam dinine topyekûn savaş açarak, sözde “İslam dinini Çince sosyalizme uyarlama” ve Doğu Türkistan’ı (Çin) kültür yoluyla besleme” adı altında Doğu Türkistan halkının Çinlileştirilmesine yönelik çok yönlü zulüm politikaları izledi. Bunun sonucu olarak, 8 bini tahrip edilmek üzere 16.000'den fazla cami yok edildi veya amacı dışında turizm için kullanılıyor. 2016’tan beri sayısız Din adamı, Bilim Adamı, Akademisyen, Sanatçı, Yazar ve zanaatkarlar hapsedildi yahut ağır işkenceyle tutulduğu cezaevinde şehit edildi.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Altxw

Bu Haberi 629 kişi okudu!
01/04/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.