Çin, ağ yönetim düzenlemelerini değiştirecek

Çin İnternet Bilgi İdaresi, çevrimiçi kullanıcı hesabı yönetimi düzenlemelerini değiştirmeyi planladığını duyurdu.

Reuters’ın haberine göre, Çin İnternet Bilgi Yönetim Ofisi 26 Ekim'de çevrimiçi kullanıcıların hesap adları hakkındaki bir bilgi yönetmeliği (taslak teklif) yayınladığı ve Çevrimiçi hesap sağlayıcıların, reşit olmayanlara hesap kayıt hizmeti verirken velilerinin iznini almalarının önerildiğini bildirdi.

Yeni teklif kapsamında, reşit olmayanların gerçek kimlik bilgileri, ikamet edenlerin gerçek kimlik numarası ve velilerinin gerçek kimlik bilgilerine göre doğrulanacağı belirtildi.

Çin basınında çıkan haberlerde Çin'in düzenlemeyi değiştirme niyeti aslında vatandaşların ve diğer kuruluşların meşru haklarını ve çıkarlarını korumak ve iyi bir çevrimiçi ortamı korumak olduğu ileri sürülüyor.

Fakat uzmanlar çevrimiçi kullanıcı hesaplarının yönetimini daha kolay ve standart hale getirmeyi amaçladığını düşünüyor.Çin İnternet Bilgi Bürosu'nun, 1 Mart 2015'te başlatılan "Hesap Kullanıcılarının Hesaplarının Yönetimine İlişkin Yönetmelikte değişiklik yaptığı ve yıllardır yürürlükte olan gerçek isim kayıt sistemini daha da sıkılaştırdığı ve sahte isimler ile kayıt yapanların mevcut olamayacağını bildiriyor.

Gözlemciler Çin’in bu yöntem ile Çin kaynaklı sosyal medya platformlarının Çin dışındaki tüm ülkelerde kullanımının zorlaştırıldığı ve Çin kimliği olmayan herhangi birinin Çin kaynaklı Uygulamaları kullanmasının imkansız hale getirildiğini ileri sürdü.


Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:istiqlalhaber
Bu Haberi 91 kişi okudu!
27/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.