Çin, Afganistan'dan Uygurlara baskı yapmasını istedi

Çin Dışişleri Bakanı: Afganistan'da En Kısa Sürede İstikrarın Sağlanmasına Yardım Edeceğini, ancak Afganistan'’ın Doğu Türkistanlılar başta düzinelerce örgütlere baskı yapmasını istedi.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Qin Gang, Afganistan'ın terörle mücadele taahhüdünü yerine getirmesini ve Çinli personel ve kurumların güvenliğini sağlaması gerektiğini belirtti. Afganistan'ın en kısa sürede kendi ayakları üzerinde durmasında ve barış, istikrar, kalkınma ve refahın sağlanmasında yardıma hazır olduklarını söyleyen Qin, Çin-Afganistan-Pakistan üçlü diyalog ve işbirliğini ilerletmeye devam edeceklerini ifade etti.

Çin’in Xinhua haber ajansına göre 7 Mayıs Dışişleri Bakanı Qin Gang, Afganistan'ın terörle mücadele taahhüdünü ciddiyetle yerine getirmesi, Doğu Türkistan İslami Hareketi (TİP) mensubiyeti bulunan yerleşik Uygurlar başta bir düzine yerli ve yabancı örgütlerle mücadele etmesi ve Afganistan'daki Çinli personel ve kurumların güvenliğini sağlamadaki kararlılığını samimi şekilde yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

AFGAN VE ÇİN DİŞİŞLERİ BAKANLARI GÖRÜŞTÜ
Pakistan'ın başkenti İslamabad'da Cumartesi günü Afganistan geçici hükümet dışişleri bakan vekili Emirhan Muttaki ile bir araya gelen Qin, Çin ve Afganistan'ın birbirine dağlar ve nehirlerle bağlı iki dost komşu ülke olduğunu söylemişti.

İki ülkenin birbirlerine destek verdiğini, anladığını ve güvendiğini belirten Qin, uluslararası konjonktür ne olursa olsun, Çin'in her zaman Afgan halkının yanında sağlam şekilde duracağını ve Afganistan'ın ulusal şartlarına uygun kalkınma yolu izlemesini destekleyeceğini kaydetmişti.

Görüşmede Qin, Çin'in Afganistan'ın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeye ve çeşitli alanlarda işbirliğini derinleştirmeye devam edeceğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanı, Afganistan'ın terörle mücadele taahhüdünü ciddiyetle yerine getirmesi, Uygurlarda dahil olmak üzere güya “terörist” olarak gösterdiği güçlere karşı kararlı şekilde mücadele etmesi ve Afganistan'daki Çinli personel ve kurumların güvenliğini sağlamadaki kararlılığını samimi şekilde yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

KARŞILIKLI İLTİFATLAR HAVADA UÇUŞTU
Qin, Çin-Afganistan-Pakistan üçlü diyalog ve işbirliğini, eşit düzeyde istişare, pragmatik işbirliği, dostluk ilkeleri ve karşılıklı fayda temelinde ilerletmeye devam edeceklerini ifade etti.

Muttaki ise Afganistan'ın Çin ile ilişkileri geliştirmeye büyük önem verdiğini ve topraklarının Çin karşıtı faaliyetler için hiçbir güç tarafından kullanılmasına asla izin vermeyeceğini söyledi.

Muttaki, ortak çıkarları koruma ve iki halkın yararına olacak “Bir Kuşak Bir Yol “ girişimi çerçevesinde ekonomi, ticaret, insanlar arası etkileşim ve altyapı gibi alanlarda Çin ile işbirliğini güçlendirmeyi umduğunu söyledi.

Afganistan'ın Çin, Pakistan ve diğer komşu ülkelerle uyum içinde yaşamayı istediğini belirten Muttaki, bölgesel istikrar ve refahı desteklemek amacıyla Çin ve Pakistan ile üçlü işbirliğini aktif şekilde ilerletmeye istekli olduğunu vurguladı.

EURONEWS HABERİ TİP TERÖR ÖRGÜTÜ LİSTESİNDEN ÇIKARILDI


ABD’de “resmi gazete” görevi gören ve yasaların yayımlandığı Federal Kayıt Bürosu tarafından Kasım 2020 tarihinde yayımlanan bir notta, Dönemin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İşgal altındaki Doğu Türkistan’ın bağımsızlığı ve Çin zulmüne karşı mücadele eden Doğu Türkistan İslami Hareketi’nin (TİP) terör örgütü olarak görülmesi gerektiği yolunda yönetimin 2004 yılında aldığı kararı iptal ettiğini duyurmuştu.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 369 kişi okudu!
11/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.