Çin: Adrian Zenz, Sahtekardır

Uygurlarla ilgili çok önemli araştırmalarıyla Tanınan Alman antropolog Dr. Adrian Zenz, geçtiğimiz günlerde Doğu Türkistan’daki kamplar ve zorla çalıştırma gibi insanlığa karşı işlenen suçların doğrudan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in direktifleriyle gerçekleştirildiğini doğrulayan bir belge yayımladı.
 
Zenz, bilinmeyen bir kişi tarafından Uygur Yargısına gönderilen Çin'in "Gizli" belgeleri üzerine yürüttüğü çalışmasına dayanarak bahse konu sonuçları çıkarmıştı. Böylece Uygurlara yönelik soykırımın, Çin merkezi hükümetin doğrudan planlaması ve yönlendirmesi altında gerçekleştirilen uzun vadeli bir siyasi strateji olduğu giderek daha açık hale geldi.    

                                            

Durumdan tedirgin olan Doğu Türkistan’daki sözde Xinjiang hükûmet yetkilileri Dr. Adrian Zenz'e karşı 1 Aralık günü özel basın toplantısı düzenleyerek “Çin düşmanlığıyla tanınan Adrian Zenz açıkça yalan söyledi. ilgili birimlerimiz bu sahte bilim adamı hakkında yasal işlem başlatacak”. Açıklamasında bulundu.
 
Çin propaganda ajansı Global Times gazetesinin haberinde ise China Electronics Company (CEC) adlı son teknoloji geliştirme şirketi Lanshin adında kamu çalışanları için ofis platformu uygulamasının piyasaya sürülmeceğini ve uygulamanın, gizli bilgilerin ifşa edilmesini önlemek için devlet kurumlarına ve devlete ait işletmelere güvenli bir çevrimiçi çalışma platformu sağlayacağını haber yapması dikkatlerden kaçmadı.
 
Gözlemciler, Çin’de son zamanlarda gizli belgelerin sızmasını önlemek için ciddi adımların atıldığını ve en son Çin'in üst düzey yetkilileri tarafından yayınlanan "Gizli" belgelerinin sızdırılmasından sonra bu adımın hızlandırıldığını ileri sürüyor.


Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:RFA
Bu Haberi 207 kişi okudu!
03/12/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.