Çin, ABD’yi soykırımcı olarak suçladı

Doğu Türkistan’daki Çin işgal hükümeti, 30 Kasım Pekin'de Doğu Türkistan ile ilgili 61. basın toplantısı düzenleyerek soykırım suçunu bir kez daha inkâr etti.
 
Doğu Türkistan'daki soykırım politikası nedeniyle, uluslararası kamuoyunun tepkileriyle yoğun baskı altına giren Çin rejimi, suçlarını inkâr etmek için etkisi ve baskısı altındaki insanları Doğu Türkistan'daki durum hakkında sahte tanıklık vermeye zorladı ve ABD'yi asılsız bilgi yaymak ile suçlayarak “asıl soykırımcı ABD’dir” dedi.
 
Çin’in yayın organı Tanrıdağ Ağın’a göre bu seferki toplantıda yine birkaç sivili önceden hazırlanan Doğu Türkistan’daki durumu çarpıtacak zoraki ifade ye mecbur ettiği bildirildi.
 
Toplantıda Aksu'dan Muhtar Abdurusul, Atuş'un Agu köyünden Aykamar Tursun, Doğu Türkistan'daki sistematik soykırım uygulamalarını kendinden örnek göstererek Çin propagandası yapmaya çalıştı.


 
Ayrıca Toplantıda konuşan Sözde Xinjiang Hükümeti sözcüsü Xu Guixiang: "Xinjiang'da tüm milletlerden insanlar mutlu-mesut yaşıyor. Ortak refaha ulaşma süreci giderek daha tatmin edici hale geliyor. Yabancı medya kuruluşlarının iddia ettiği gibi soykırım yok" dedi.
 
Çin işgal güçleri, kendi suçunu "soykırım" olarak nitelendiren ABD'yi Kızılderililere karşı soykırım yapmakla suçlayarak kendi suçunu haklı çıkarmaya çalışırken Komünist parti üyesi kukla yetkili Elijan İnayet ise, ABD hükümetinin Kızılderililerin ülkesini sömürgeleştirdiğini, nüfusu dizginlediğini, katliam yaptığını, asimile ettiğini, kültürel katliamlar gerçekleştirdiğini, çocukları ebeveynlerinden ayırdığını, yatılı okullara gitmeye zorladığını, dillerini kısıtladığını ve ayrımcılık yaptığını anlatarak asıl suçlunun ABD olduğunu vurguladı.
 
Gözlemciler, Çin'in Doğu Türkistan'daki hapishane ve cezaevlerine hapsetme, zorunlu Doğum kontrolü, kısırlaştırma, dini inançlarından vazgeçirme, milli kültürü yasaklama gibi suçlarının uluslararası hukukta tanımlanan "soykırım" kriterlerini çoktan aştığını ve uluslararası toplumun şuan tamamen gerçeklerden haberdar olduğunu, Çin’in sahte propagandaları ile istedikleri sonuçları alamayacaklarını kaydetti.Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Bu Haberi 285 kişi okudu!
03/12/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.